دوره 22، شماره 1 - ( بهار 1399 )                   جلد 22 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shayan Nooshabadi A, Dowlati M A, Zar A. The effect of brain-derived neurotrophic factor single nucleotide polymorphism on memory of university students. Advances in Cognitive Sciences. 2020; 22 (1)
URL: http://icssjournal.ir/article-1-946-fa.html
شایان نوش ابادی ابوالفضل، دولتی محمدعلی، زر عبدالصالح. اثر چندریختی تک نوکلئوتیدی عامل رشد عصبی مشتق شده از مغز بر حافظه‌ دانشجویان. تازه های علوم شناختی. 1399; 22 (1)

URL: http://icssjournal.ir/article-1-946-fa.html


1- دانشگاه جهرم
2- دانشگاه علوم پزشکی کاشان
3- دانشگاه خلیج فارس، بوشهر،
چکیده:   (419 مشاهده)
مقدمه و هدف: عامل رشد عصبی مشتق شده از مغز (BDNF) یکی از فراوانترین عوامل نروتروفیک در مغز فرد بالغ است، و با رشد، شکل­پذیری سیناپسی، یادگیری، حافظه و تسهیل فرایندهای شناخنی در ارتباط است. وجود چندریختی val66met در کدین ۶۶ ژن BDNF ترشح این پروتئین را دچار اختلال می­کند. لذا هدف از تحقیق حاضر بررسی اثر چندریختی تک­نوکلئوتیدی عامل رشد عصبی مشتق­شده از مغز بر نمره حافظه و بهره­ی حافظه می­باشد.
مواد و روش ها: 100 دانشجو از دانشگاه­ کاشان (میانگین سنی 20/2±60/21) به صورت تصادفی انتخاب شدند و پس استخراج DNA ژنومیک، انجام واکنش زنجیره پلی­مراز(PCR) با استفاده از پرایمر روبه­جلو 5-ACTCTGGAGAGCGTGAAT-3 و پرایمر معکوس 5-ATACTGTCACACACGCTG-3، تایید صحت محصول PCR با استفاده از ژل الکتروفرز 5/1درصد و در نهایت تعیین توالی با استفاده از آنالیزگر ABI PRISM 7000 Sequencing، 46 نفر از آنها فاقد چندریخیتی val66met، و 54 نفر از آنها تحت تاثیر این چندریختی (حامل متیونین) شناسایی شدند. سپس با استفاده از آزمون حافظه وکسلر نمره­ی حافظه و بهره­ی حافظه شرکت­کنندگان مورد آزمون قرار گرفت. همچنین به­منظور بررسی توزیع طبیعی داده­های تحقیق از آزمون شاپیرو ویلک و برای آزمون فرضیه تحقیق از آزمون تحلیل واریانس چندمتغیره با استفاده از نرم افزارSpss  استفاده شد. 
یافته ها: نتایج نشان داد افراد فاقد چندریختی در نمره­ی حافظه و بهره­ی حافظه به صورت معناداری بهتر از حاملان متیونین بودند (P<0.001). بررسی خرده مقیاس های وکسلر نشان داد که این برتری بیشتر متاثر از خرده مقیاس های حافظه ی منطقی و یادگیری تداعی بود.
نتیجه گیری: به‌طورکلی نتایج نشان از تأثیر چندریختی val66met بر حافظه و بهره­ی حافظه دارد، به‌گونه‌ای که وجود این چندریختی در برخی از افراد احتمالاً از طریق اختلال در ترشح BDNF توانایی آن‌ها نسبت افراد فاقد این چندریختی را تضعیف می‌کند.
 
متن کامل [DOC 322 kb]   (19 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1398/2/30 | پذیرش: 1398/7/22 | انتشار: 1399/3/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb