Ethics code: IR.IAU.ARAK.REC.1401.077

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری مشاوره، گروه مشاوره، دانشکده علوم انسانی، واحد خمین، دانشگاه آزاد اسلامی، خمین، ایران
2- دانشیار گروه مشاوره، دانشکده علوم انسانی، واحد خمین، دانشگاه آزاد اسلامی، خمین، ایران
3- استادیار گروه مشاوره، دانشگاه فرهنگیان، تهران، ایران
چکیده:   (200 مشاهده)
مقدمه: خانواده سالم، زیربنای سلامت جامعه است. یکی از مسائل مهم مرتبط با زندگی خانوادگی که از اشتغال زوجین تاثیر می­پذیرد، رضایت زناشویی است.
 هدف از مطالعه حاضر بررسی رابطه بین کارکردهای اجرایی و رضایت زناشویی در زوجین با نقش میانجی­ نظریه ذهن بود.

 روش: طرح پژوهش حاضر از نوع توصیفی­ همبستگی است. برای این منظور 500 نفر از زوجین شاغل شهر تهران با استفاده از نمونه‌گیری طبقه ای نسبتی انتخاب شدند و به مقیاس کارکردهای اجرایی بارکلی، پرسشنامه نظریه ذهن و پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ پاسخ دادند. تحلیل داده­ها با استفاده از مدل یابی معادلات ساختاری انجام شد. همچنین برای طبقه بندی، پردازش، تحلیل­داده ها و بررسی فرضیه­های پژوهش از نرم افزارهای SPSSV25 و AMOSV26 استفاده شد.

یافته­ها: نتایج به دست آمده از مدل یابی معادلات ساختاری حاکی از تاثیر مستقیم و معنادار کارکردهای اجرایی بر نظریه ذهن (001/0>P=؛ 398/0-=β)، کارکردهای اجرایی بر رضایت زناشویی (001/0>P=؛ 511/0-=β)، نظریه ذهن بر رضایت زناشویی(001/0>P=؛ 351/0=β) بود.  همچنین نتایج نشان داد که نظریه ذهن در رابطه بین کارکردهای اجرایی و رضایت زناشویی زوجین نقش میانجی ایفا می کند (001/0>P=،077/0-=β).
نتیجه ­گیری: کارکردهای اجرایی به طور مستقیم و غیرمستقیم از طریق نظریه ذهن بر رضایت زناشویی تأثیر دارد. از این رو جهت بهبود رضایت زناشویی، مداخله در کارکردهای اجرایی و نظریه ذهن در زوجین شاغل می­تواند دارای اهمیت باشد.


 

     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1401/12/22 | پذیرش: 1402/7/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb