دوره 24، شماره 3 - ( پاییز 1401 )                   جلد 24 شماره 3 صفحات 56-41 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mahmoudi M, Saberi H, Bashardoust S. Predicting psychological distress based on childhood trauma with the mediating role of alexithymia. Advances in Cognitive Sciences 2022; 24 (3) :41-56
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1443-fa.html
محمودی مهسا، صابری هائیده، بشردوست سیمین. پیش‌بینی پریشانی روان‌شناختی بر اساس ترومای دوران کودکی با نقش میانجی ناگویی هیجانی. تازه های علوم شناختی 1401; 24 (3) :56-41

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1443-fa.html


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی، گروه روان‌شناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
2- استادیار گروه روان‌شناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
چکیده:   (470 مشاهده)
مقدمه: پریشانی روان‌­شناختی به شکل علائم اضطراب، افسردگی و استرس از جمله آسیب­‌های روانی شایع در جمعیت انسانی است. هدف این پژوهش تعیین نقش میانجی ناگویی هیجانی در ارتباط بین پریشانی روان­‌شناختی و ترومای دوران کودکی در دانشجویان بود.
روش کار: پژوهش حاضر از نظر هدف، کاربردی و بر اساس روش، همبستگی و از نوع مدل­‌سازی معادلات ساختاری بود. جامعه آماری این پژوهش شامل دانشجویان بین رده سنی 20 تا 40 سال شهر تهران در سال 1399 بود که از بین آنها 305 نفر با روش نمونه­‌گیری در دسترس انتخاب شدند. شرکت­‌کنندگان پرسشنامه­‌های ترومای دوران کودکی، مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس و مقیاس ناگویی هیجانی تورنتو را تکمیل کردند. تحلیل داده­‌ها با استفاده از روش مدل­‌سازی معادلات ساختاری با نرم­‌افزار SPSS-24 و AMOS-26 انجام شد.
یافته‌­ها: نتایج حاکی از ارتباط مثبت و معنادار ناگویی هیجانی و ترومای دوران کودکی با پریشانی روان­‌شناختی (اضطراب، استرس و افسردگی) در دانشجویان بود. همچنین مشخص گردید که ناگویی هیجانی در ارتباط بین ترومای دوران کودکی با پریشانی روان­‌شناختی در دانشجویان دارای نقش میانجی است (001/0P). همچنین نتایج پژوهش حاضر نشان داد که ترومای دوران کودکی و ناگویی هیجانی قادر به پیش­‌بینی پریشانی روان­‌شناختی در دانشجویان هست (001/0P).
نتیجه­‌گیری: با توجه به نقش ترومای دوران کودکی و ناگوئی هیجانی در پریشانی روان­‌شناختی پیشنهاد می­‌شود، درمانگران و مشاوران از طریق ابزارهای روا و پایا افراد با سابقه ترومای دوران کودکی را غربال­گری کنند تا اقدامات درمانی مناسب برای کاهش مشکلات آنها را انجام دهند. همچنین کارگاه­‌های آموزشی با هدف افزایش آگاهی در مورد تنظیم و مدیریت هیجان برای این افراد برگزار کنند.
متن کامل [PDF 1101 kb]   (155 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1401/4/27 | پذیرش: 1401/6/24 | انتشار: 1401/8/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb