XML English Abstract Print


دانشگاه ملایر
چکیده:   (30 مشاهده)
مقدمه: مطالعه حاضر با هدف تدوین یک چارچوب برنامه درسی برای ارتقای سطح سواد عصب-تربیت­شناختی معلمان بعنوان بخشی از دانش حرفه­ای آنان انجام شده است.
روش: چارچوب برنامه درسی حاصل این مطالعه با روش مرور سیستماتیک، از طریق مرور و ترکیب نتایج آن دسته مطالعات پیشین تدوین شده است که هدف اساسی آنها آموزش علوم اعصاب تربیتی به معلمان بوده است.
یافته­ ها: در چارچوب تدوین شده که با عنوان «برنامه عصب-­­تربیت­معلم» معرفی می­شود، جایگاه چهار مؤلفه اساسی یک برنامه درسی (یعنی اهداف آموزشی، محتوای برنامه درسی، راهبردهای آموزشی و رویه­ های سنجش) برای ارتقای سواد عصب­ تربیت­ شناختی معلمان تعیین شده است. در مؤلفه اهداف آموزشی، انتظار می ­رود درک و نگرش معلمان درباره مفاهیم و اصول علوم اعصاب ­تربیتی تقویت شود و از این طریق قابلیت ­ها و مهارت­های تدریس آنان بهبود یابد. برای دستیابی به این اهداف، محتوای برنامه درسی بر محور مجموعه ­ای از موضوعات سازماندهی می ­شود که عبارتند از مبانی علوم اعصاب­ تربیتی، روش­ شناسی پژوهش عصب-تربیتی، انعطاف­ پذیری عصبی، شناخت اجتماعی، مدل­سازی محاسباتی، زبان و سواد، شناخت ریاضی، استدلال علمی، درک زیبایی ­شناختی، ناتوانی­ های رشدی و عصب­ افسانه شناسی. به منظور آموزش اثربخش این سرفصل پیشنهادی، محیط یادگیری باید با تکیه به رویکرد یادگیری موقعیتی و از طریق تنوعی از فرصت ­های یادگیری واقعی به مکانی برای حل مسئله، درگیری و مشارکت فعال معلمان تبدیل شود. برای ارزشیابی عملکرد شرکت ­کنندگان دوره ضمن خدمت عصب-تربیت ­معلم توصیه می­ شود که از روش­ها و رویه ­های متعدد و متنوع سنجش به ویژه اشکال مختلف سنجش عملکردی استفاده ­شود.
نتیجه ­گیری: طرح برنامه درسی عصب-تربیت ­معلم از این قابلیت برخوردار است که سطح سواد عصب-تربیت­ شناختی معلمان را ارتقا بخشد و به عنوان یک راهنما مورد استفاده طراحان دوره ­های ضمن خدمت معلمان قرار گیرد. بنابراین، پیشنهاد می ­شود تناسب تربیتی این برنامه از دیدگاه متخصصین علوم اعصاب تربیتی اعتبارسنجی شود و سپس اثربخشی آن از طریق یک طرح آزمایشی در بوته آزمون قرار گیرد.
 
     
نوع مطالعه: مروری نظام مند | موضوع مقاله: آموزش و پرورش و بازتوانی شناختی
دریافت: 1399/9/25 | پذیرش: 1401/4/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb