دوره 23، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 23 شماره 1 صفحات 72-62 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jalali Farahani M, Jadidi M, Mirzaian B. Comparison of the effectiveness of emotional regulation training and acceptance and commitment therapy on cognitive fusion, mindfulness, emotional regulation in obese women. Advances in Cognitive Sciences 2021; 23 (1) :62-72
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1202-fa.html
جلالی فراهانی مریم، جدیدی محسن، میرزاییان بهرام. مقایسه اثربخشی گروه‌درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد و آموزش تنظیم هیجانی بر تنظیم هیجانی، ذهن‌آگاهی و همجوشی شناختی در زنان مبتلا به چاقی. تازه های علوم شناختی. 1400; 23 (1) :62-72

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1202-fa.html


1- دانشجوی دکتری گروه روان‌شناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران
2- دانشیار گروه روان‌شناسی، واحد شهر قدس، دانشگاه آزاد اسلامی، شهر قدس، ایران
3- گروه روان‌شناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران
چکیده:   (4707 مشاهده)
مقدمه: چاقی از جمله مشکلاتی است که شیوع آن طی دهه­‌های گذشته، روند رو به شتابی داشته است. مطالعه حاضر با هدف مقایسه اثربخشی گروه‏ درمانی درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش و تنظیم هیجانی بر همجوشی شناختی، ذهن‏‌آگاهی، تنظیم هیجانی در زنان مبتلا به چاقی انجام گرفت.
روش‌ کار: پژوهش حاضر نیمه­آزمایشی با طرح پیش­آزمون_پس­آزمون با گروه گواه بود. نمونه‌­ای به حجم 45 نفر از زنان مبتلا به چاقی مراجعه کننده به درمانگاه­‌های روان­پزشکی و روان­‌شناسی در غرب تهران به روش نمونه­‌گیری هدفمند انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایشی (آموزش تنظیم هیجان و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد) و یک گروه گواه  قرار گرفتند (15 نفر در هر گروه). سپس 12 جلسه 120 دقیقه‌­ای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و آموزش تنظیم هیجان در گروه‌­های آزمایشی انجام شد. داده­‌ها با استفاده از پرسشنامه همجوشی شناختی، پرسشنامه ذهن‌­آگاهی و مقیاس دشواری در تنظیم هیجان جمع‌­آوری شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل کوواریانس با نرم­‌افزار SPSS-21 انجام گرفت.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که آموزش تنظیم هیجان و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش همجوشی شناختی و بهبود تنظیم هیجان و ذهن آگاهی افراد مبتلا به چاقی موثر است (05/0>P). اما بین این دو درمان تفاوت معناداری وجود نداشت (05/0<P).
نتیجه­‌گیری: با توجه به تایید اثربخشی آموزش تنظیم هیجان و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر درمان چاقی پیشنهاد می­‌شود که درمانگران، این دو درمان را در کاهش همجوشی شناختی و بهبود تنظیم هیجان و ذهن­‌آگاهی افراد دارای اضافه وزن مد نظر قرار دهند.
 
متن کامل [PDF 819 kb]   (817 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1399/7/29 | پذیرش: 1399/9/4 | انتشار: 1399/12/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb