مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری، ساری، ایران
2- گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس، شهر قدس، ایران
3- گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری، ساری، ایران
چکیده:   (331 مشاهده)
مقدمه: چاقی از جمله مشکلاتی است که شیوع آن طی دهه های گذشته، روند رو به شتابی داشته است. مطالعه حاضر با هدف مقایسه اثربخشی گروه‏درمانی درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش و تنظیم هیجانی بر همجوشی شناختی، ذهن‏آگاهی، تنظیم هیجانی در زنان مبتلا به چاقیانجام گرفت.
روش‌ کار: پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش­آزمون_پس­آزمون سه گروهی بود. نمونه­ای به حجم 45 نفر از افراد مبتلا به چاقی به روش نمونه­گیری هدفمند انتخاب و در دو گروه آزمایشی (آموزش تنظیم هیجان و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد) و یک گروه کنترل قرار گرفتند (15 نفر در هر گروه). سپس 12 جلسه 120 دقیقه­ای آموزش تنظیم هیجان و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در گروه­های آزمایشی انجام شد. داده­ها با استفاده از پرسش نامه همجوشی شناختی ، پرسشنامه ذهن آگاهی و مقیاس دشواری در تنظیم هیجان جمع­آوری شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل کوواریانس با نرم­افزار SPSS-21 انجام گرفت.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که آموزش تنظیم هیجان و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش همجوشی شناختی و بهبود  تنظیم هیجان و  ذهن آگاهی  افراد مبتلا به چاقی موثر است (05/0>P). اما بین این دو درمان تفاوت معناداری وجود نداشت (05/0<P).
نتیجه­گیری: با توجه به تایید اثربخشی آموزش تنظیم هیجان  و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر درمان چاقی  پیشنهاد می­شود که درمانگران، این دو درمان  را در کاهش همجوشی شناختی و بهبود  تنظیم هیجان و  ذهن آگاهی  افراد دارای اضافه وزن مد نظر قرار دهند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1399/7/29 | پذیرش: 1399/9/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb