دوره 23، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 23 شماره 1 صفحات 51-60 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jalali Farahani M, Jadidi M, Mirzaian B. Comparison of the effectiveness of Emotional Regulation training and Acceptance and Commitment therapy on Cognitive Fusion, Mindfulness, Emotional Regulation in obese women. Advances in Cognitive Sciences. 2021; 23 (1) :51-60
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1202-fa.html
جلالی فراهانی مریم، جدیدی محسن، میرزاییان بهرام. مقایسه اثربخشی گروه‌درمانی مبتنی بر تعهد و پذیرش و آموزش تنظیم هیجانی بر همجوشی شناختی، ذهن‌آگاهی، تنظیم هیجانی در زنان مبتلا به چاقی. تازه های علوم شناختی. 1400; 23 (1) :51-60

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1202-fa.html


1- روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری، ساری، ایران
2- گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس، شهر قدس، ایران
3- گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری، ساری، ایران
چکیده:   (2494 مشاهده)
مقدمه: چاقی از جمله مشکلاتی است که شیوع آن طی دهه های گذشته، روند رو به شتابی داشته است. مطالعه حاضر با هدف مقایسه اثربخشی گروه‏درمانی درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش و تنظیم هیجانی بر همجوشی شناختی، ذهن‏آگاهی، تنظیم هیجانی در زنان مبتلا به چاقیانجام گرفت.
روش‌ کار: پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش­آزمون_پس­آزمون سه گروهی بود. نمونه­ای به حجم 45 نفر از افراد مبتلا به چاقی به روش نمونه­گیری هدفمند انتخاب و در دو گروه آزمایشی (آموزش تنظیم هیجان و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد) و یک گروه کنترل قرار گرفتند (15 نفر در هر گروه). سپس 12 جلسه 120 دقیقه­ای آموزش تنظیم هیجان و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در گروه­های آزمایشی انجام شد. داده­ها با استفاده از پرسش نامه همجوشی شناختی ، پرسشنامه ذهن آگاهی و مقیاس دشواری در تنظیم هیجان جمع­آوری شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل کوواریانس با نرم­افزار SPSS-21 انجام گرفت.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که آموزش تنظیم هیجان و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش همجوشی شناختی و بهبود  تنظیم هیجان و  ذهن آگاهی  افراد مبتلا به چاقی موثر است (05/0>P). اما بین این دو درمان تفاوت معناداری وجود نداشت (05/0<P).
نتیجه­گیری: با توجه به تایید اثربخشی آموزش تنظیم هیجان  و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر درمان چاقی  پیشنهاد می­شود که درمانگران، این دو درمان  را در کاهش همجوشی شناختی و بهبود  تنظیم هیجان و  ذهن آگاهی  افراد دارای اضافه وزن مد نظر قرار دهند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1399/7/29 | پذیرش: 1399/9/4 | انتشار: 1399/12/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb