مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه مازندران
چکیده:   (92 مشاهده)
مقدمه: توسعه شهر‌ها، گسترش ساختمان‌ها و عناصر تشکیل دهنده شهری می‌توانند بر‌‌‌­روی ادراک شهروندان از فضاهای مختلف شهری تاثیر بگذارند. پل‌های شهری نیز با توجه به ظاهر عظیم­الجثه‌ای که دارند تاثیرات مختلفی بر روی کاربرانی که همه روزه در مواجهه با آنها هستند، می‌گذارند. این مقاله روشی را پیشنهاد می‌کند که با رویکرد علوم شناختی نسبت به شناسایی نحوه تأثیر پل­ها بر روی امواج مغزی کاربران اقدام گردد و مناسب­ترین پل با توجه به تاثیر متفاوتی که بر روی ذهن و ادراک کاربران دارد مشخص گردد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تأثیر تصاویر پل‌های مختلف با انجام آزمایش از طریق ضبط و ثبت سیگنال‌های مغزی ۱2 نفر از دانشجویان توسط دستگاه EEG و همچنین تحلیل و ارزیابی داده های ثبت شده توسط نرم افزار‌های Brainstorm (نرم افزار تحلیل امواج مغزی) و Excel و افزونه‌های مختلف انجام گرفته است.
یافته ها: یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که ویژگی‌های فیزیکی پل‌ها موجب تأثیرگذاری بر امواج مغزی کاربران شده‌اند و با مشاهده تصاویر هر کدام از پل‌ها با توجه به برداشت‌های ذهنی که کاربران از تصاویر مختلف داشتند سیگنال‌های متفاوتی از آنها به ثبت رسیده است. همچنین پس از بررسی تفاوت آماری معنادار بین داده‌های ثبت شده از امواج مغزی کاربران، تصاویری که تفاوت معنا‌دار (P < 0/05) نسبت به سایر تصاویر داشتند مشخص گردیدند. بر این مبنا تصاویر پل­ها با سیستم­های سازه­ای کششی نسبت با سایر تصاویر تفاوت معنادار داشته­اند و بر مغز کاربران بیشتر تاثیرگذار بوده­اند. همچنین پل با سیستم سازه­ای متکی بر کابل با تک دکل در یک سمت، بیشترین تفاوت معنا­داری و بیشترین اثر­گذاری بر مغز کاربران را داشته است.
نتیجه‌گیری: عناصر و ساختمان‌های مختلف یک شهر (از جمله پل­ها) می‌توانند بر­روی امواج مغزی کاربران و همچنین ادراک کاربران از فضای یک شهر تأثیرگذار باشند. بنابراین باید با روشهای علمی دقیق نسبت به یافتن تاثیرات مطلوب بر ذهن شهروندان و عوامل ایجاد کننده این تاثیرات اقدام گردد و در طراحی فضاهای مختلف شهری اثر داده شوند. استفاده از رویکرد های علوم اعصاب برای این مهم می­تواند بسیار کمک کننده باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مدل سازی شناختی، پردازش سیگنال و تصویربرداری مغز
دریافت: 1398/2/9 | پذیرش: 1398/8/13 | انتشار: 1399/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb