Ethics code: IR.IUMS.FMD.REC.1397.008

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی واحد تبریز
2- دانشگاه تبریز
3- دانشگاه علوم پزشکی ایران
چکیده:   (202 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری های انگلی روده ای علاوه بر مشکلات  جسمانی خاصی که ایجاد می کند، از نظر روانی هم باعث نقص های شناختی مشابه با کودکان مبتلا به ADHD می شود. پژوهش فوق با هدف بررسی نقش امواج مغزی در تمایز گذاری کودکان مبتلا به بیماری های انگلی روده ای و کودکان مبتلا به ADHD در شهرستان کرج صورت گرفت.
روش کار: روش مطالعه به صورت مقطعی از نوع تحلیلی توصیفی بود. جامعه آماری شامل کلیه کودکان مراجعه کننده به مراکز توانبخشی شهرستان کرج، در مقطع زمانی زمستان 97 و بهار 98 بود. نمونه گیری از بین کودکان مقطع ابتدایی، شامل 120 کودک در گروه های 40 نفری از کودکان سالم، مبتلا به ADHD و انگلی روده ای بصورت هدفمند صورت گرفت. ابزارهای پژوهش شامل مصاحبه تشخیصی، مقیاس درجه‌ بندی کانرز، ثبت امواج مغزی توسط دستگاه بیوگراف پروکامپ دوکاناله در ناحیهFCZ  و تست های انگلی بود. داده ها با نرم افزار SPSS نسخه 23 به روش رگرسیون لجستیک و تحلیل تشخیصی مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: یافته ها نشان داد که ضرایب لجستیک موج تتا در کودکان مبتلا به بیماری انگلی روده ای و کودکان مبتلا به ADHD معنی دار به دست آمده است. همچنین کودکان سالم و کودکان مبتلا به ADHD با 85 درصد، بیشترین صحت را در پیش بینی داشته اند و کودکان مبتلا به بیماری انگلی روده ای با 5/52 درصد، دومین رتبه صحت در پیش بینی را دارند و براساس مدل پیشنهادی به درستی طبقه بندی شده اند.
نتیجه گیری: بیماری های مرتبط با انگل های روده ای همانند ADHD  دارای الگویی از افزایش موج تتا هستند. بدیهی است زمانی که امواج مغزی این دو اختلال مشابه باشد، علائم رفتاری هم می تواند با هم همپوشانی داشته باشد و در صورت عدم بررسی دقیق تر می تواند منجر به اشتباه در ارزیابی و تشخیص گردد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1399/10/16 | پذیرش: 1399/12/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb