مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- پژوهشکده علوم شناختی
2- دانشگاه اوربرو
3- دانشگاه خوارزمی
4- دانشگاه تهران
چکیده:   (178 مشاهده)
چکیده:
هدف: حافظه کاری نقش مرکزی در شناخت و یادگیری دارد و ظرفیت آن تعیین کننده عملکرد دیگر کارکردهای شناختی و وضعیت تحصیلی کودک است. هدف مطالعه حاضر، طراحی یک مقیاس 4 مولفه­­­­‌­­­­­­­­­ای بر اساس مدل حافظه کاری بدلی، در کودکان مقاطع 4 تا 6 ابتدایی بود.
روش کار: این مطالعه از نوع آزمایشی و تحولی بود. ابتدا بر اساس تئوری پشتوانه، ابزارهای توسعه یافته حافظه کاری گردآوری و سپس بر مبنای نظر متخصصین (بر اساس شاخص­های CVI وCVR ) برای انتخاب تکالیف و روایی صوری قرار گرفت. تکالیف منتخب با توجه به سن نمونه و زبان فارسی ترجمه و منطبق گردیدند. نمونه شامل 80 کودک عادی (50 دختر و 30 پسر) و 10 کودک همراه با اختلال حافظه کاری از مقاطع 4، 5 و 6 (8 تا 12 سال) ابتدایی بودند. تحلیل داده­ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس یک راهه بین گروهی و آزمون همبستگی گشتاوری پیرسون انجام شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که میانگین نمرات در هر 3 مقطع تحصیلی و در مقایسه کودکان عادی و همراه با اختلال، اختلاف معنادار داشتند. نمرات در دو جنس تفاوت معناداری نداشتند. آلفای کرونباخ برای تمام تکالیف قابل قبول بود. همبستگی بالایی در ارزیابی روایی بازآزمایی و همگرا و تشخیصی بدست آمد. همبستگی متوسطی در بررسی روایی ملاکی همزمان بدست آمد.
نتیجه­ گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که مقیاس 4 گانه حافظه کاری از روایی صوری و محتوا، تحولی، باز آزمایی، همگرا و تشخیصی و پایایی رضایت­بخشی برخوردار است و می­تواند مورد استفاده محققان و درمانگران قرار گیرد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1399/7/10 | پذیرش: 1399/9/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb