مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه خوارزمی/ دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی
2- گروه روان شناسی دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
3- گروه روان شناسی دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
چکیده:   (230 مشاهده)
مقدمه: اندازه گیری مبتنی بر عملکرد کارکردهای اجرایی با محدودیت های متعددی مواجه است، مقیاس­های درجه بندی به عنوان جایگزین های مناسب پیشنهاد می­شوند. از این­رو، پژوهش حاضر با هدف بررسی ویژگی­های روان سنجی مقیاس درجه بندی رفتاری کارکردهای اجرایی - ویراست دوم در کودکان 6 تا 12 سال انجام شد.
روش کار: مطالعه حاضر در قالب یک طرح همبستگی انجام شد. نمونه آماری پژوهش شامل 470 نفر از  والدین، دانش آموز 6 تا 12 سال (9/48 درصد دختر و 1/51 درصد پسر) در مدارس ابتدایی شهر تهران بود. تجزیه و تحلیل یافته­ها با استفاده از روش­های آماری آلفای کرونباخ، همبستگی پیرسون، تحلیل عاملی تائیدی و تحلیل واریانس چند متغیری، از طریق نرم‌افزار­هایSPSS25 و AMOS24 انجام شد.
یافته ها: تحلیل عاملی تائیدی نشان داد که ساختار سه عاملی (شاخص­های رفتاری، هیجانی و شناختی) با 9 خرده مقیاس (بازداری، خود پایشی، جابجایی، کنترل هیجانی، آغاز گری، حافظه کاری، برنامه‌ریزی/ سازمان‌دهی، پایش تکلیف و سازماندهی مواد) مقیاس درجه بندی رفتاری کارکردهای اجرایی- ویراست دوم برای کودکان ایرانی از برازش لازم برخوردار است. همسانی درونی این مقیاس با استفاده از آلفای کرونباخ برای شاخص­ها بین 91/0 تا 93/0 و برای خرده مقیاس­ها نیز بین 87/0 تا 92/0 به دست آمد. همچنین پایایی بازآزمایی این مقیاس 89/0 به دست آمد. روایی همگرا با مقیاس کارکردهای اجرایی کولیج و روایی تشخیصی بین گروه عادی و بالینی نیز خوب گزارش شد.
نتیجه گیری: با توجه به یافته­های به دست آمده می‌توان عنوان کرد که نسخه فارسی مقیاس درجه بندی رفتاری کارکردهای اجرایی- ویراست دوم، جهت سنجش کارکردهای اجرایی کودکان دبستانی در ایران از ویژگی­های روان سنجی مناسبی برخوردار است و می‌تواند ابزار قابل اعتمادی در موقعیت‌های بالینی و پژوهشی باشد.
نتیجه گیری: با توجه به یافته­های به دست آمده می‌توان عنوان کرد که نسخه فارسی مقیاس درجه بندی رفتاری کارکردهای اجرایی- ویراست دوم، جهت سنجش کارکردهای اجرایی کودکان دبستانی در ایران از ویژگی­های روان سنجی مناسبی برخوردار است و  می‌تواند ابزار قابل اعتمادی در موقعیت‌های بالینی و پژوهشی باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1399/5/21 | پذیرش: 1399/9/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb