دوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1395 )                   جلد 18 شماره 2 صفحات 25-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی شناختی، پژوهشکده علوم شناختی، تهران، ایران.
2- مرکز تحقیقات بهداشت روان و انستیتو روانپزشکی، پژوهشکده علوم شناختی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی ایران، تهران، ایران.
3- دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایران.
4- مرکز تحقیقات روماتولوژی بیمارستان شریعتی تهران، ایران.
چکیده:   (3268 مشاهده)
هدف: پژوهش ­ها وجود اختلال در فرآیند پردازش اطلاعات تهدیدآمیز و سوگیری توجه به این محرک­ ها را در افراد مبتلا به اختلال وسواسی-جبری نشان می­دهند. با توجه به نقش برجسته­ی محرک­ های چندش­آور در تداوم اختلال وسواسی-جبری، تحقیق بیشتر در ارزیابی توجه دیداری این افراد به این نوع محرک­ ها ضروری است. اما به منظور ساخت و اعتباریابی تصاویر چندش ­آور (همسان­ شده با تصاویر خنثا)، هدف این پژوهش پاسخ­گویی به این سؤال است که برای ارزیابی توجه دیداری افراد مبتلا به اختلال وسواسی-جبری، تصاویر چندش آور مناسب کدام ­اند؟
روش: بدین منظور ابتدا با جست­وجو در سایت­ های اینترنتی، ۱۱۳جفت تصویر چندش ­آور-خنثا ،که از نظر اندازه، وضوح گرافیکی، پیچیدگی و پس ­زمینه با هم همسان شده بودند، تهیه شدند. اعتبار ظاهری تصاویر را پنج متخصص روان­پزشک و دکترای روان­شناسی بالینی ارزیابی کردند. سپس برای ارزیابی اعتبار درونی، ۸۰ تصویر چندش ­آور و ۷۳ تصویر خنثا، که به نظر متخصصان معیارهای لازم را داشتند، در اختیار ۲۰ فرد مبتلا به اختلال وسواسی-جبری (۱۲ نفر با مناسک شست­وشو و ۱۲ نفر بدون مناسک شست­وشو) و ۲۰ فرد غیر­مبتلا قرار داده و از آن ها خواسته شد تا بر اساس معیارهای پرسش­نامه ­ی خودارزیابی SAM، تصاویر را بر اساس چهار بُعد خوشایندی، برانگیختگی، چندش ­آوری و تهدیدآمیزی از یک (کمترین) تا نُه(بیشترین) ارزیابی کنند
یافته­ ها: ارزیابی اعتبار ظاهری و افتراقی و همچنین پایایی محاسبه­ شده نشان داد که تصاویر هیجانی-خنثای مورد استفاده در این پژوهش از اعتبار و پایایی مناسبی برخوردارند. نتیجه ­گیری: تصاویر منتخب هیجانی-خنثا در این پژوهش می­توانند محرک ­های مناسبی برای ارزیابی سوگیری توجه و پردازش اطلاعات دیداری افراد مبتلا به اختلال وسواسی-جبری با مناسک شست ­و شو باشند.
متن کامل [PDF 958 kb]   (583 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/9/5 | پذیرش: 1395/12/5 | انتشار: 1396/4/5

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.