دوره 25، شماره 3 - ( پاییز 1402 )                   جلد 25 شماره 3 صفحات 46-32 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دکتری روان‌شناسی سلامت، گروه علوم شناختی، دانشکده چند‌رسانه‌ای، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، تبریز، ایران
2- استادیار، گروه طراحی صنعتی، دانشکده طراحی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، تبریز، ایران
3- استادیار، دانشکده چند‌رسانه‌ای، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (1301 مشاهده)
مقدمه: پژوهش در حیطه خلاقیت به ‌عنوان اساس طراحی و جنبه‌ای‌ قابل تأمل از زندگی مدرن امروزی، همواره حائز اهمیت است. هدف از پژوهش دو مرحله‌ای حاضر که به روش آمیخته (کیفی_کمی)، و به ‌صورت نیمه‌آزمایشی در مرحله کمی، با طرح پیش‌آزمون_پس­‌آزمون همراه با گروه گواه انجام شد، استخراج نماد بدن‌مند خلاقیت (مبتنی بر نظریه شناخت بدن‌مند) در مرحله نخست و بررسی تاثیر این نماد بر میزان خلاقیت دانشجویان طراحی صنعتی، در مرحله دوم بود.
روش کار: ابتدا نماد بدن‌مند خلاقیت بر اساس تصاویر نمایشی از 80 هنرجوی تئاتر، استخراج و توسط 5 متخصص، داوری و مجددا توسط 30 دانشجوی هنر داوطلب از دانشگاه هنر اسلامی تبریز، مورد رای‌گیری نهایی قرار گرفت. جامعه آماری مرحله دوم پژوهش، شامل تمامی دانشجویان طراحی صنعتی دانشگاه هنر اسلامی تبریز و گروه نمونه 30 تن از آنان بودند که به صورت تصادفی، انتخاب و به دو گروه 15 نفره آزمایش و گواه تقسیم شدند. ابزار سنجش، فرم ب تصویری آزمون خلاقیت Torrance در مراحل پیش‌آزمون و پس‌آزمون بود. با این تفاوت که گروه آزمایش حین اجرای پس‌آزمون، با تصویر نماد بدن‌مند خلاقیت مواجه شدند، اما گروه گواه، هیچ‌ نوع مداخله‌ای دریافت نکردند. جهت تحلیل‌داده‌های آزمون نیز از روش کوواریانس چند‌متغیره و نرم‌افزار SPSS-23 استفاده شد.
یافته­‌ها: نتایج حاکی از موفقیت در استخراج نماد بدن‌مند خلاقیت (نشانگر لحظه آهان) در مرحله نخست و تاثیر معنادار آن بر افزایش زیر‌مؤلفه‌ سیالی خلاقیت در گروه آزمایش بود ( 18/545 F=0/01>P)، اما تاثیر معنا‌داری بر سایر زیر مؤلفه‌های خلاقیت مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج حاصل، امکان استخراج نماد بدن‌مند خلاقیت و کاربرد آن به ‌عنوان تسهیل‌‌گر، محرک محیطی یا ماشه‌چکان هیجانی_شناختی موثر بر سیالی (اندازه اثر 436/0)، به ‌عنوان یکی از اجزای شناختی خلاقیت مطرح می‌شود. اما نتایج تکمیلی در این حیطه، قطعا نیازمند شواهد عصب‌شناختی و آزمایش‌های گسترده‌تری است.
متن کامل [PDF 1002 kb]   (222 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1402/3/17 | پذیرش: 1402/6/7 | انتشار: 1402/9/22

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.