دوره 23، شماره 2 - ( تابستان 1400 )                   جلد 23 شماره 2 صفحات 59-71 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IUMS.FMD.REC.1397.008


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی عمومی، گروه روان‌شناسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، واحد تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، ایران
2- گروه علوم تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
3- گروه فیزیولوژی، واحد تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، ایران
4- گروه انگل‌شناسی پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (1329 مشاهده)
مقدمه: بیماری‌­های انگلی روده­‌ای علاوه بر مشکلات جسمانی خاصی که ایجاد می­کند، از نظر روانی هم باعث نقص­‌های شناختی مشابه با کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه/بیش­‌فعالی می­‌شود. پژوهش فوق با هدف بررسی نقش امواج مغزی در تمایزگذاری کودکان مبتلا به بیماری­‌های انگلی روده­‌ای و کودکان مبتلا به اختلال نقص­ توجه/بیش­‌فعالی صورت گرفت.
روش کار: روش مطالعه به صورت مقطعی از نوع توصیفی_تحلیلی بود. نمونه­‌گیری از بین کودکان مقطع ابتدایی، شامل 120 کودک در گروه­‌های 40 نفری از کودکان سالم، مبتلا به اختلال نقص­ توجه/بیش­‌فعالی و انگلی روده­‌ای به صورت هدفمند صورت گرفت. ابزارهای پژوهش شامل مصاحبه تشخیصی، مقیاس درجه‌بندی Conners-فرم گزارش والدین، ثبت امواج مغزی توسط دستگاه Procamp دوکاناله در ناحیه FCZ و تست­‌های انگلی بود. داده­‌ها با آزمون رگرسیون لجستیک و تحلیل تشخیصی در نرم­‌افزار SPSS-23 تحلیل شدند.
یافته­‌ها: یافته­‌ها نشان داد که ضرایب لجستیک موج تتا در کودکان مبتلا به بیماری انگلی روده­‌ای و کودکان مبتلا به اختلال نقص­ توجه/بیش­‌فعالی معنادار است. همچنین کودکان سالم و کودکان مبتلا به اختلال نقص­ توجه/بیش­‌فعالی با 85 درصد، بیشترین صحت را در پیش­‌بینی داشته­‌اند و کودکان مبتلا به بیماری انگلی روده­ای با 5/52 درصد، دومین رتبه صحت در پیش­‌بینی را دارند و بر اساس مدل پیشنهادی به درستی طبقه­‌بندی شده­‌اند.
نتیجه­‌گیری: بیماری­‌های مرتبط با انگل­‌های روده­‌ای همانند اختلال نقص­ توجه/بیش­‌فعالی دارای الگویی از افزایش موج تتا هستند. بدیهی است زمانی که امواج مغزی این دو اختلال مشابه باشد، علائم رفتاری هم می­‌تواند با هم هم‌پوشانی داشته باشد و در صورت عدم بررسی دقیق­‌تر می­‌تواند منجر به اشتباه در ارزیابی و تشخیص گردد.
متن کامل [PDF 879 kb]   (50 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1399/10/16 | پذیرش: 1399/12/19 | انتشار: 1400/6/2

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.