دوره 23، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 23 شماره 1 صفحات 34-26 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی شناختی، موسسه آموزش عالی علوم شناختی، پردیس، ایران
2- دانشیار روان‌شناسی، گروه روان‌شناسی، دانشگاه تهران، ایران و موسسه آموزش عالی علوم شناختی، پردیس، ایران
3- مدرس دانشگاه کالیفرنیا دیویس، دیویس، آمریکا
4- استادیار گروه روان‌شناسی شناختی، موسسه آموزش عالی علوم شناختی، پردیس، ایران
چکیده:   (2822 مشاهده)
مقدمه: هدف پژوهش حاضر مقایسه‌ گرایش به رقابت‌طلبی مردان میانسال متعلق به دو طبقه‌ اجتماعی_‌اقتصادی بالا و پایین در یک موقعیت تصمیم‌گیری اقتصادی بود. همین­طور نقش حس قدرت در رابطه میان ادراک ذهنی طبقه‌ اجتماعی و رقابت‌طلبی افراد نیز مورد بررسی قرار گرفت.
روش کار: در این مطالعه علی_مقایسه‌ای، 180 مرد در بازه سنی 30 تا 60 سال با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و در دو گروه نمونه افراد دارای طبقه‌ اجتماعی_‌اقتصادی بالا و پایین قرار گرفتند. در این پژوهش از مقیاس طبقه‌ اجتماعی ذهنی، پرسشنامه حس قدرت و یک سوال در مورد یک موقعیت تصمیم‌گیری استفاده شد.
یافته‌ها: طبق نتایج افراد گروه طبقه‌ اجتماعی_‌اقتصادی بالا حس قدرت و رقابت‌طلبی بیشتری را نسبت به افراد گروه طبقه‌ اجتماعی_‌اقتصادی پایین نشان دادند. در گروه نمونه‌ افراد دارای طبقه‌ اجتماعی_‌اقتصادی پایین، در مدلی که ارائه شد ادراک ذهنی افراد از طبقه‌ اجتماعی خود، نگرش آنها به رقابت‌طلبی را پیش‌بینی کرد. به ‌علاوه، در طبقه‌ اجتماعی_‌اقتصادی پایین، حس قدرت، در رابطه بین ادراک ذهنی و نگرش به رقابت‌طلبی به عنوان متغیر میانجی میزان پیش‌بینی‌پذیری رقابت‌طلبی بر اساس ادراک ذهنی طبقه‌ اجتماعی را افزایش داد. در حالی که چنین روابط معناداری در متغیرهای گروه نمونه‌ با طبقه‌ی اجتماعی_‌اقتصادی بالا مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: یافته‌ها تقویت‌کننده‌ این فرضیه‌اند که افراد با طبقه‌ اجتماعی_‌اقتصادی بالاتر حس قدرت و رقابت‌طلبی بیشتری دارند. همچنین رابطه بین متغیرهای ادراک ذهنی طبقه‌ ‌اجتماعی، حس قدرت و رقابت‌طلبی در دو گروه با طبقه‌ اجتماعی_‌اقتصادی بالا و پایین متفاوت می‌باشند.
 
متن کامل [PDF 867 kb]   (401 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1399/4/21 | پذیرش: 1399/11/7 | انتشار: 1399/12/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.