دوره 22، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 22 شماره 2 صفحات 21-12 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jebraeili H, Felehgari M, Seydi T. Psychometric Properties and Factor Structure of Persian Version of Delay discounting Scale. Advances in Cognitive Sciences 2020; 22 (2) :12-21
URL: http://icssjournal.ir/article-1-998-fa.html
جبرائیلی هاشم، فعله گری مهسا، صیدی طناز. ویژگی‌های روان‌سنجی و ساختار عاملی نسخه فارسی مقیاس سنجش کاهش اهمیت تأخیری. تازه های علوم شناختی. 1399; 22 (2) :12-21

URL: http://icssjournal.ir/article-1-998-fa.html


1- استادیار روان‌شناسی سلامت، گروه روان‌شناسی، دانشکده علوم اجتماعی و تربیتی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
2- دانشجوی کارشناسی ارشد روان‌شناسی عمومی، دانشکده علوم اجتماعی و تربیتی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
چکیده:   (2192 مشاهده)
مقدمه: با توجه به ضرورت فراهم ساختن ابزارهای معتبر جهت پژوهش و کار بالینی، پژوهش حاضر با هدف ساخت و بررسی ویژگی‌های روان‌سنجی و ساختار عاملی نسخه فارسی پرسشنامه انتخاب پولی انجام شد.
روش کار: در قالب یک پژوهش زمینه­‌یابی مقطعی از بین همه دانشجویان دانشگاه‌­های شهر کرمانشاه 400 نفر با استفاده از روش نمونه­‌گیری در دسترس انتخاب شدند. داده‌های پژوهش از طریق مقیاس در نظر گرفتن پیامدهای آینده و پرسشنامه انتخاب پولی گردآوری شد. تجزیه و تحلیل داده‌­ها با استفاده از روش­‌های آماری آلفای کرونباخ، آزمون‌های همبستگی درون کلاسی، همبستگی پیرسون و تحلیل عاملی اکتشافی به وسیله نرم­‌افزار SPSS-22 انجام گرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که همسانی درونی مقیاس با استفاده از آلفای کرونباخ  89/0، پایایی تصنیف آن  88/0 و پایایی بازآزمایی آن برای یک دوره زمانی سه هفتگی 78/0 می­باشد. همچنین نتایج تحلیل عاملی اکتشافی نشان داد که هم ساختار تک عاملی و هم ساختار سه عاملی پرسشنامه معتبر است.
نتیجه‌گیری: می‌توان گفت که نسخه فارسی پرسشنامه انتخاب پولی از روایی و پایایی قابل قبولی برخوردار است. همچنین با توجه به زمان نسبتاً کوتاهی که برای پر کردن آن مورد نیاز است می‌تواند ابزار مناسبی برای به کارگیری هم در موقعیت‌های بالینی و هم در موقعیت‌های پژوهشی باشد.

 
متن کامل [PDF 897 kb]   (779 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1398/5/4 | پذیرش: 1398/11/14 | انتشار: 1399/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb