دوره 17، شماره 3 - ( پاییز 1394 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 19-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sabouri Moghaddam H, Nazari M, Poursharifi H, Jahan A. Mental Representation of Numbers among Iranian Subjects. Advances in Cognitive Sciences 2015; 17 (3) :12-19
URL: http://icssjournal.ir/article-1-380-fa.html
صبوری حسن، نظری محمد علی، پورشریفی حمید، بیرامی منصور، جهان علی. بازنمایی ذهنی اعداد در افراد ایرانی. تازه های علوم شناختی. 1394; 17 (3) :12-19

URL: http://icssjournal.ir/article-1-380-fa.html


1- مقدم استادیار علوم اعصاب شناختی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه تبریز
2- دانشیار علوم اعصاب شناختی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه تبریز
3- دانشیار روانشناسی سلامت، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه تبریز
4- استادروانشناسی تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه تبریز
5- دانشجوی دکترای علوم اعصاب شناختی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه تبریز
چکیده:   (3348 مشاهده)
هدف: بررسی بازنمایی ذهنی اعداد حاکی از ارتباط میان کمیت و فضاست ؛ به طوری که در افراد اروپایی اعداد بزرگ با سمت راست و اعداد کوچک با سمت چپ ارتباط دارند. با توجه به اهمیت درک ماهیت پردازش اعداد در پرورش یا توان بخشی مشکلات حساب در افراد، هدف این مطالعه بررسی بازنمایی ذهنی اعداد فارسی در دانشجویان ایرانی است.
روش: در این مطالعه از۳۰ دانشجو خواسته شد در یک تکلیف کامپیوتری، زوج یا فرد بودن اعداد را تعیین کنند. هر آزمایه با ظهور یک ستاره در مرکز صفحه آغاز و پس از آن یکی از اعداد صفر (۰) تا ُنه (۹) به جای ستاره ظاهر شد. در بلوک اول فرد به محض مشاهده ی عدد باید با دست راست زوج بودن و با دست چپ فرد بودن آن را تعیین می کرد ( برعکس در بلوک دوم).
یافته‌ها: سرعت واکنش افراد راست دست از چپ دست ها بود (P=۰/۰۰۲ , f=۱۲/۱۶). اعداد زوج هم با سرعت بیشتری پردازش شدند (P=۰/۰۰۱ , f=۲۴/۱۰). اعداد ۰، ۱ و ۹ کندتر و عدد ۸ نیز به طور معنادار سریع تر از سایر اعداد پردازش شد (۰/۰۵P<). تعامل بین سمت پاسخ × زوج - فرد معنادار (۰/۰۴۸p=، ۴/۶F=) بود. این تفاوت تنها برای دست راست معنادار بود (۰/۰۱P<). تعامل زوج فرد × بزرگی معنادار (۰/۰۰۱p=، ۸/۲۳f=) بود. این معناداری ناشی از تفاوت معنا دار دو عدد هشت و نُه بود (۰/۰۱P<). تعامل سمت پاسخ × بزرگی معنادار بود (۰/۰۰۱p=، ۸/۳۲=F).
نتیجه گیری: سرعت پاسخ دهی به تکلیف ارایه شده با دست راست بیشتر از دست چپ (حدود ۱۸ هزارم ثانیه) و اثر بزرگی اعداد بر سرعت پاسخ هی فقط برای اعداد ۰ و ۱ با بقیه ی اعداد معنادار بود. به عبارت دیگر، در تکلیف تعیین زوج - فرد بودن اعداد، تاثیر بزرگی بر نحوه ی پاسخ دهی خودکار نیست. اثر فردیت و MARC در این مطالعه مشاهده شد. وجود پدیده ی SNARC را در زبان فارسی تایید نمی شد. کوتاه اینکه ، بازنمایی اعداد در فارسی زبان ها با سایر زبان‌های این مطالعه (به غیر از زبان عبری) تفاوت دارد. یافته های این مطالعه می تواند تاثیر خط به عنوان یک عامل فرهنگی بر بازنمایی اعداد را مورد توجه قرار دهد.
واژه‌های کلیدی: ریاضی، اعداد، بازنمایی ذهنی، زوج-فرد
متن کامل [PDF 1393 kb]   (1601 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/3/1 | پذیرش: 1394/5/1 | انتشار: 1394/7/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb