دوره 11، شماره 1 - ( بهار 1388 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 7-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadzadeh A, Asgharnejad farid A A, Ashouri A. The Study of Factor Structure, Validity and Reliability of the Death Obsession Scale (DOS). Advances in Cognitive Sciences 2009; 11 (1) :1-7
URL: http://icssjournal.ir/article-1-27-fa.html
محمدزاده علی، اصغرنژاد فرید علی اصغر، عاشوری احمد. ﺑﺮرﺳﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎر ﻋﺎﻣﻠﻲ، رواﻳﻲ و ﭘﺎﻳﺎﻳﻲ ﻣﻘﻴﺎس وﺳﻮاس ﻣﺮگ . تازه های علوم شناختی 1388; 11 (1) :7-1

URL: http://icssjournal.ir/article-1-27-fa.html


1- گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی، تبریز، ایران.
2- گروه روانشناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
3- دانشجوی دکترای تخصصی روانشناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
چکیده:   (2445 مشاهده)
هدف: مقیاس وسواس مرگ، که عبدالخالق ( 1998 ) در مصر ساخته است، اشتغالات ذهنی، تکانهها و عقاید مقاوم مربوط به مرگ را مورد ارزیابی قرار می دهد . هدف پژوهش حاضر بررسی خصوصیات روانسنجی این ابزار در ایران است .
روش: این پژوهش که در یک بررسی زمینه یابی و پسرویدادی انجام شد، از نوع توصیفی- مقطعی است . حجم نمونه این پژوهش 342 نفر ( 126 مرد و 216 زن) بود که به روش نمونهگیری تصادفی از دانشکده های مختلف دانشگاه علامه طباطبایی انتخاب شدند و با مقیاس وسواس مر گ مورد آزمون قرار گرفتند. 
یافته ها: تحلیل عاملی به روش تحلیل مؤلفههای اصلی، سه عامل پیشنهاد کرد که به ترتیب نشخوار مر ، گ سلطه مرگ، عقاید تکراری مربوط به مرگ نام گرفتند. بین گروه مردان و زنان در مقیاس وسواس مرگ و عوامل آن تفاوت معناداری مشاهده نشد . به منظور بررسی روایی همزمان، از اجرای همزمان مقیاس اضطراب مر گ استفاده شد که حاکی از روایی همزمان مطلوب میباشد. علاوه بر این، سه نوع پایایی (بازآزمایی، تنصیفی و همسانی درونی ) گزارش شد.
نتیجه گیری: یافته های تحلیل عاملی، مشابه تحقیقات انجام گرفته در فرهنگ اصلی، و ضرایب روایی و پایایی نیز به نتایج تحقیقات پیشین نزدیک بود . با توجه به خصوصیات روانسنجی مطلوب، ابزار پژوهش حاضر میتواند در تحقیقات مربوط به مرگ به کار رود. از آنجا که نمونه پژوهش حاضر فقط دانشجویان بودند، در تعمیم یافته های این پژوهش به سایر طبقات اجتماعی باید احتیاط کرد.
متن کامل [PDF 168 kb]   (1423 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1387/9/1 | پذیرش: 1387/11/1 | انتشار: 1388/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb