دوره 25، شماره 4 - ( زمستان 1402 )                   جلد 25 شماره 4 صفحات 47-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kamran F, Abbasi G, Hassanzadeh R. The effectiveness of cognitive-behavioral therapy on life satisfaction, future anxiety, and perceived stress in gifted students. Advances in Cognitive Sciences 2024; 25 (4) :33-47
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1657-fa.html
کامران فاطمه، عباسی قدرت‌اله، حسن زاده رمضان. اثربخشی درمان شناختی رفتاری بر رضایت از زندگی، اضطراب آینده و استرس ادراک شده در دانش‌آموزان تیزهوش. تازه های علوم شناختی. 1402; 25 (4) :33-47

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1657-fa.html


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران
2- دانشیار، گروه روان‌شناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران
3- استاد، گروه روان‌شناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران
چکیده:   (461 مشاهده)
مقدمه: افزایش رضایت از زندگی، کاهش اضطراب و استرس در دانش‌­آموزان تیزهوش از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین منظور می‌­توان روش­‌های درمانی مختلفی را به کار برد. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی درمان شناختی رفتاری بر رضایت از زندگی، اضطراب آینده و استرس ادراک شده در دانش‌­آموزان تیزهوش بود.
روش کار: این پژوهش نیمه‌­آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون و مرحله پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش شامل یکی از دبیرستان­‌های دخترانه استعدادهای درخشان فرزانگان متوسطه اول و متوسطه دوم در سال تحصیلی 1402-1401 در مازندران بود که تعداد آنها 187 نفر بود. تعداد 30 نفر بر اساس معیارهای ورود و خروج انتخاب شدند و به طور تصادفی در گروه آزمایش و گروه گواه (هر گروه 15 نفر) قرار گرفتند. دانش‌­آموزان، پرسشنامه رضایت از زندگی، اضطراب آینده و استرس ادراک شده را در سه نوبت پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری تکمیل کردند. گروه آزمایش 8 جلسه 90 دقیقه‌­ای درمان شناختی رفتاری بر اساس پروتکل Mahasneh (۲۰۲۲) دریافت کردند و گروه گواه هیچ مداخله­‌ای دریافت نکرد. داده­‌ها با استفاده از روش تحلیل اندازه‌­گیری مکرر و با نرم‌­افزار SPSS-22 تحلیل شد.
یافته­‌ها: نتایج نشان داد درمان شناختی رفتاری در گروه آزمایش، باعث افزایش رضایت از زندگی در پس­آزمون و مرحله پیگیری نسبت به پیش­آزمون شده است (0/05>P). همچنین میانگین نمرات اضطراب آینده و استرس ادراک شده در پیش­آزمون به نسبت به پس­آزمون و مرحله پیگیری در گروه آزمایش، کاهش یافت (0/05>P).
نتیجه‌گیری: درمان شناختی رفتاری در دانش‌آموزان تیزهوش، با افزایش رضایت از زندگی، کاهش اضطراب آینده و استرس ادراک شده همراه بود. نتایج این پژوهش می‌تواند به سازمان‌های آموزشی کمک کند تا از طریق گنجاندن مفاهیم مداخله شناختی رفتاری در کتب درسی دانش­آموزان تیز هوش منجر به بهبود سلامت روان‌شناختی آنان گردد.
متن کامل [PDF 965 kb]   (183 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1402/11/1 | پذیرش: 1403/1/19 | انتشار: 1403/2/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb