دوره 25، شماره 4 - ( زمستان 1402 )                   جلد 25 شماره 4 صفحات 80-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.UT.IRICSS.REC.1401.001

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mahdavi Haji T, Farajialamooti R, Pedram M M, Moradi A. Mother-child neural synchrony: The effect of gender and position (competition/participation): A hyper-scanning functional near-infrared spectroscopy study. Advances in Cognitive Sciences 2024; 25 (4) :67-80
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1653-fa.html
مهدوی حاجی طاهره، فرجی الموتی رقیه، پدرام میر محسن، مرادی علیرضا. هم‌‌آوایی عصبی مادر_ کودک: تأثیر جنسیت و موقعیت (رقابت/مشارکت): یک مطالعه هم زمان طیف‌‌نگاری کارکردی نزدیک فروسرخ. تازه های علوم شناختی. 1402; 25 (4) :67-80

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1653-fa.html


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی شناختی، موسسه آموزش عالی علوم شناختی، تهران، ایران
2- دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی سامانه‌های تعبیه شده، دانشگاه علمی کاربردی دورتموند، دورتموند، آلمان
3- گروه مهندسی برق و کامپیوتر، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
4- استاد روان‌شناسی بالینی، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی، مؤسسه آموزش عالی علوم شناختی، تهران، ایران
چکیده:   (388 مشاهده)
مقدمه: هم‌آوایی عصبی میان ‌فردی به ‌عنوان "الگوهای مشابه فعالیت مغزی" بین والد و کودک، در یک ‌زمان "مشخص تعریف می‌شود که با هم‌آوایی رفتاری و ارتباط موفق بین آن دو مرتبط است. افزایش هم‌آوایی عصبی والد و کودک در نواحی پیش­پیشانی جلویی جانبی می‌تواند زیربنای عصبی برای تسهیل حفظ توجه اشتراکی جهت پیش‌بینی قصد و عمل طرف مقابل در بازی‌های اشتراکی را فراهم نماید.
روش کار: این پژوهش از نوع نیمه‌آزمایشی دو عاملی (یک عامل درون‌گروهی و یک عامل بین‌گروهی) بود که بر روی هجده زوج مادر_کودک با میانگین سنی مادران 39 سال و میانگین سنی کودکان 64/8 سال با در نظر گرفتن معیارهای ورود و خروج به ‌صورت در دسترس انتخاب و در آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز ایران طی سال‌های 1401 و 1402 انجام شد. برای سنجش میزان هم‌آوایی عصبی مادر_کودک از ثبت هم‌زمان fNIRS در هنگام حل الگوهای مکعب‌های کهس به ‌صورت انفرادی و اشتراکی استفاده شد. برای تحلیل سیگنال‌ها از ضریب همبستگی ویولت برای دو نمودار زمانی استفاده شد. برای آزمایش تحلیل‌های آماری، از زبان برنامه‌نویسی R و بسته GlmmTB برای ساخت مدل خطی تعمیم‌یافته استفاده گردید.
یافته‌ها: فاصله ضریب همبستگی بین موقعیت بازی همکارانه و بازی انفرادی 0/0217 بوده که به لحاظ آماری معنادار بود. این ضریب برای زوج مادر_پسر 0/0218 بوده که به لحاظ آماری معنادار و برای زوج مادر دختر 0/0215 بوده که به لحاظ آماری معنادار، گزارش نشد.
نتیجه­‌گیری: هم‌آوایی عصبی والد و کودک در نواحی پیش­پیشانی جلویی جانبی دو طرفه در موقعیت همکاری بالاتر از موقعیت انفرادی بوده و این افزایش در زوج مادر و پسر به لحاظ آماری معنادار بود؛ اما در زوج مادر و دختر به لحاظ آماری معنادار نبود. پژوهش‌های بیشتری با نمونه‌های بزرگ‌تر و اطلاعات بیشتری از ویژگی‌های شخصیتی و موقعیتی والد کودک برای تبیین بیشتر این پدیده مفید خواهد بود.
متن کامل [PDF 1027 kb]   (51 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1402/10/17 | پذیرش: 1402/12/22 | انتشار: 1403/2/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb