دوره 25، شماره 2 - ( تابستان 1402 )                   جلد 25 شماره 2 صفحات 86-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 1400/د/20/6621
Ethics code: IR.UMA.REC.1400.027


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asadi Hasanvand A, Sadri Damirchi E, Ghamari Kivi H, Sheykholeslami A. Comparison the effectiveness of integrated Transdiagnostic and Solution-Focused Intervention Methods on post-traumatic stress in Sexual Assault Victims. Advances in Cognitive Sciences 2023; 25 (2) :73-86
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1540-fa.html
اسدی حسن‌وند اسد، صدری دمیرچی اسماعیل، قمری کیوی حسین، شیخ الاسلامی علی. مقایسه اثربخشی روش‌های مداخله فراتشخصی یکپارچه‌نگر و راه حل‌محور بر استرس پس از ضربه در قربانیان تجاوز جنسی. تازه های علوم شناختی. 1402; 25 (2) :73-86

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1540-fa.html


1- دانشجوی دکتری مشاوره، گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
2- دانشیار، گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
3- استاد، گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
چکیده:   (816 مشاهده)
مقدمه: پژوهش‌­ها نشان می­‌دهند که تجاوز جنسی باعث عواقب حاد و طولانی مدت برای بازماندگان می­‌شود. پژوهش­‌های پیشین نشان داده­‌اند روش فراتشخیصی یکپارچه و روش راه حل_محور بر متغیرهای مختلفی تأثیر دارد. اما در مورد اثربخشی این دو روش بر استرس پس از ضربه در قربانیان تجاوز جنسی شکاف پژوهشی وجود دارد. پژوهش حاضر با هدف مقایسه روش­‌های مداخله فراتشخصی یکپارچه نگر و راه حل_محور بر استرس پس از ضربه در قربانیان تجاوز جنسی انجام شد.
روش کار: این پژوهش نیمه­آزمایشی که با استفاده از روش پیش­‌آزمون، پس­‌آزمون و پیگیری انجام شد. جامعه پژوهش، شامل کلیه قربانیان تجاوز جنسی بودند که در سال 1401 به کلینیک‌­های روان­‌شناختی شهر اهواز مراجعه کرده بودند که از میان آنان سه گروه 12 نفری به صورت هدفمند انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل گمارده شدند. گروه آزمایش اول، 10 جلسه 90 دقیقه‌­ای مداخله فراتشخصی را به صورت هفتگی و گروه آزمایش دوم، 7 جلسه 90 دقیقه‌­ای مداخله راه حل_محور را در جلسات انفرادی دریافت کردند، اما گروه کنترل در این زمان مداخله­‌ای دریافت نکردند. برای جمع­‌آوری اطلاعات از پرسشنامه استرس پس از سانحه Foa استفاده شد. داده­ها با استفاده از تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر تحلیل شد.
یافته­‌ها: نتایج نشان داد تفاوت میانگین­‌های مراحل پیش­آزمون و پس­‌آزمون در متغیر استرس پس از ضربه در گروه­‌های آزمایش معنادار است (0/05>P). همچنین نتایج آزمون بونفرنی نشان داد که تأثیر هر دو مداخله فراتشخصی یکپارچه نگر و راه حل_محور بر استرس پس از ضربه در قربانیان تجاوز جنسی در مرحله­ پیگیری پایدار است.
نتیجه‏‌گیری: نتایج نشان داد که این دو درمان در یک حد بر کاهش استرس پس از ضربه در قربانیان تجاوز جنسی موثر هستند لذا پیشنهاد می­‌شود برای کمک به این مراجعان کارگاه­‌های روان­‌شناسی با عنوان روش­‌های مداخله فراتشخصی یکپارچه نگر و راه حل_محور برگزار شود تا به آنها کمک شود تا زندگی بهتری داشته باشند.

 
متن کامل [PDF 966 kb]   (286 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1402/2/7 | پذیرش: 1402/4/14 | انتشار: 1402/6/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb