Ethics code: IR.YAZD.REC.1401.103

XML English Abstract Print


دانشگاه یزد
چکیده:   (41 مشاهده)
مقدمه: امروزه درگیری تحصیلی به دلیل جامعیت در توصیف انگیزه و یادگیری توجه روزافزون محققان و مربیان را به خود جلب کرده است، از سوی دیگر چشمانداز زمان یک متغیر مهم روانشناختی است که با بسیاری از زمینههای عملکرد انسان در ارتباط اس. بنابراین هدف پژوهش حاضر بررسی نقش چشم­انداز زمان در درگیری تحصیلی با واسطه‌گری خودکارآمدی دانشجویان کارشناسی دانشگاه یزد بود.                                                                                                                                                                                   
روش­کار: جامعه مطالعه حاضر شامل تمامی دانشجویان کارشناسی دانشگاه یزد (10436 نفر) در سال تحصیلی 99-1398 بود. شرکت­کنندگان شامل 381 دانشجوی کارشناسی (170 دختر و 211 پسر) بودند که به روش نمونه­گیری تصادفی خوشه­ای انتخاب شدند. در این پژوهش از مقیاس چشم­انداز زمان، درگیری تحصیلی و خودکارآمدی استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از نرم­ افزار Amos و در قالب مدلسازی معادلات ساختاری انجام شده است.                                                                                            
یافته­ها: نتایج نشان داد ابعاد آینده و حال جبرگرا به صورت معناداری درگیری تحصیلی را پیش­بینی می­کنند. علاوه بر این ابعاد آینده و حال لذت­گرا با واسطه­گری خودکارآمدی اثر غیرمستقیم مثبت و حال جبرگرا اثر غیر مستقیم منفی بر درگیری تحصیلی دارد. به عبارت دیگر خودکارآمدی در رابطه بین چشم­انداز زمان و درگیری تحصیلی دارای نقش میانجی بود.
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج مدل­سازی معادلات ساختاری مشخص شد که از میان ابعاد چشم­انداز زمان، بعد آینده به صورت مثبت و بعد حال جبرگرا اثر معنادار منفی مستقیم و غیرمستقیم بر درگیری تحصیلی دارند. بنابراین می­توان نتیجه گرفت که چشم­انداز حال لذت­گرا هنگامی که در ارتباط با متغیرهای دیگری مانند خودکارآمدی پایین همراه باشد مضر است اما در صورت همراهی با سطح بالای خودکارآمدی مضر نمی­باشد و به واسطه خودکارآمدی، درگیری تحصیلی را افزایش می­دهد. همچنین می­توان از نتایج این پژوهش جهت افزایش درگیری تحصیلی دانشجویان استفاده کرد.

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1401/10/7 | پذیرش: 1402/2/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb