XML English Abstract Print


1- دانشگاه صنعتی مالک اشتر
2- دانشگاه بین المللی قزوین
3- دانشگاه علوم پزشکی ارتش (آجا)
چکیده:   (74 مشاهده)
مقدمه: قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی (EMFs) ممکن است بر عملکرد شناختی مانند حافظه تاثیر منفی بگذارد. در این مقاله روشی برای ارزیابی تاثیر امواج الکترومغناطیسی گروه امواج الکترومغناطیس باند S بر روی هیپوکامپ مغز با استفاده از Comsol Multiphysics پیشنهاد شده‌است.
روش کار: این مطالعه خواص بیوالکتریک بافت‌های بیولوژیکی پیاده‌سازی شده توسط نرم‌افزار و ایجاد EMFs در باند S در هیپوکامپ را بررسی نموده است.
یافته ها: این امواج هیپوکامپ را گرم نموده اما برای تاثیرگذاری بر فعالیت یا شناخت حافظه کافی نیستند. در این مطالعه، دمای بافت هیپوکامپ زمانی که در معرض میدان‌هایی با شدت 20 تا 120 ولت بر متر قرار گرفتند، از 0001/0 تا 016/0 درجه سانتی گراد افزایش یافت. نرخ جذب ویژه (SAR) از 3-10×18 تا 2-10×22 وات بر کیلوگرم متغیر بود.
نتیجه گیری: اثرات دمایی غیرحرارتی امواج الکترومغناطیسی بر اختلالات شناختی احتمالا بسیار ناچیز خواهد بود و تاثیری بر گرم نمودن بافت هیپوکامپ مغز نخواهد داشت. هرچند اثرات بلند مدت آن نیازمند پژوهش است.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مدل سازی شناختی، پردازش سیگنال و تصویربرداری مغز
دریافت: 1401/7/15 | پذیرش: 1401/10/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb