دوره 25، شماره 1 - ( بهار 1402 )                   جلد 25 شماره 1 صفحات 14-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Esmailyan Z, Rahmani M A, Tizdast T. The effectiveness of acceptance and commitment therapy on self-care and hemoglobin glycolysis in patients with type 2 diabetes. Advances in Cognitive Sciences 2023; 25 (1) :1-14
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1458-fa.html
اسمعیل یان زهرا، رحمانی محمدعلی، تیزدست طاهر. اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر خودمراقبتی و هموگلوبین گلیکوزیله بیماران زن مبتلا به دیابت نوع دو. تازه های علوم شناختی. 1402; 25 (1) :1-14

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1458-fa.html


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی عمومی، گروه روان‌شناسی، واحد تنکاین، دانشگاه آزاد اسلامی، تنکابن، ایران
2- استادیار، گروه روان‌شناسی، واحد تنکاین، دانشگاه آزاد اسلامی، تنکابن، ایران
3- دانشیار، گروه روان‌شناسی، واحد تنکاین، دانشگاه آزاد اسلامی، تنکابن، ایران
چکیده:   (608 مشاهده)
مقدمه: دیابت نوع دو 90 تا 95 درصد مواردِ تازه تشخیص داده شده دیابت در بزرگسالان را تشکیل می­‌دهد. هدف این پژوهش تعیین میزان اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر خودمراقبتی  و هموگلوبین گلیکوزیله در بیماران زن مبتلا به دیابت نوع دو بود.
روش کار: در این مطالعه نیمه تجربی پیش‌­آزمون و پس­‌آزمون با پیگیری، 30 زن مبتلا به دیابت نوع دو که از دی ماه 1398 تا اردیبهشت ۱۳۹9 مراجعه­‌کننده به انجمن دیابت ایران واقع در استان تهران بودند با روش نمونه‌گیری تصادفی انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل تخصیص یافتند (هر گروه 15 نفر). گروه آزمایش (تحت درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به مدت 8 جلسه هفتگی هر جلسه 90 دقیقه) و گروه کنترل تحت درمان‌های معمول قرار گرفتند. ابزار جمع­‌آوری اطلاعات پرسشنامه‌ مقیاس خودمراقبتی دیابت و هموگلوبین گلیکوزیله در سه مرحله خط پایه، پس از مداخله و پیگیری سه ماهه جمع‌­آوری شدند. داده­‌ها در نرم­‌افزار SPSS-21 با استفاده از روش تحلیل واریانس اندازه­‌گیری مکرر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­‌ها: یافته­‌ها نشان داد که در گروه تحت درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، میانگین نمره خودمراقبتی  به طرز معناداری بالاتر از گروه کنترل است. به علاوه، زنان مبتلا به دیابت گروه آزمایش در میانگین نمره هموگلوبین گلیکوزیله در مقایسه با گروه کنترل به نحو قابل توجهی کاهش پیدا کردند (001/0>P).
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد می‌تواند در بهبود خودمراقبتی و کاهش هموگلوبین گلیکوزیله در زنان مبتلا به دیابت نوع دو موثر باشد. پژوهشگران برای بسط یافته‌های این مطالعه، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد را بر روی بیماران مشابه در سایر بیمارستان­‌ها اجرا نمایند.
متن کامل [PDF 889 kb]   (189 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1401/5/30 | پذیرش: 1401/11/11 | انتشار: 1402/4/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb