دوره 24، شماره 1 - ( بهار 1401 )                   جلد 24 شماره 1 صفحات 146-133 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezakhaniha G, Ashkan S. Prediction of tendency to extramarital relationships based on early maladaptive schemas and social support in women. Advances in Cognitive Sciences 2022; 24 (1) :133-146
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1360-fa.html
رضاخانی ها گلنار، اشکان ساناز. پیش‌بینی گرایش به روابط فرازناشویی بر اساس طرحواره‌های ناسازگار اولیه و حمایت اجتماعی در زنان. تازه های علوم شناختی. 1401; 24 (1) :133-146

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1360-fa.html


1- دانشجوی کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی، گروه روان‌شناسی، واحد تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- گروه روان‌شناسی، واحد پردیس البرز، تهران، ایران
چکیده:   (905 مشاهده)
مقدمه: روابط فرازناشویی یکی از مهم­‌ترین تهدیدها برای ثبات روابط زناشویی و از عمده­‌ترین دلایل طلاق در فرهنگ­‌های مختلف است. طرحواره­‌های ناسازگار اولیه و حمایت اجتماعی با کیفیت روابط زناشوئی و گرایش به روابط فرازناشویی ارتباط دارند. هدف از پژوهش حاضر بررسی نقش طرحواره­‌های ناسازگار اولیه و حمایت اجتماعی در پیش‌­بینی گرایش به روابط فرازناشویی زوجین می­‌باشد.
روش کار: روش انجام مطالعه توصیفی_تحلیلی از نوع  همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش حاضر زنان مراجعه­‌کننده به مراکز مشاوره­ای منطقه ۶ تهران در نیمه دوم سال 1398 بودند که نمونه­‌ای 200 نفری به صورت تصادفی چندمرحلهای از میان آنان انتخاب شدند. برای گردآوری دادهها از پرسشنامه‌­های گرایش به روابط فرازناشویی، طرحواره­‌های ناسازگار اولیه و حمایت اجتماعی استفاده شد. در این پژوهش به منظور تحلیل دادهها از همبستگی و رگرسیون چندگانه استفاده شد. دادهها با استفاده از نرمافزار SPSS-24  تحلیل شدند.
یافته‌­ها: نتایج نشان دادند گرایش به روابط فرازناشویی را میتوان با ترکیب خطی متغیرهای پیشبین، تبیین کرد. بر اساس نتایج تحلیل رگرسیون، 24 درصد از واریانس متغیر گرایش به روابط فرازناشویی به کمک متغیرهای پیش­بین (طرحواره‌­های ناسازگار اولیه و حمایت اجتماعی) قابل پیش‌­بینی است (001/0P≤).
نتیجه­‌گیری: با توجه به رابطه بین طرحواره­‌های ناساگار اولیه و حمایت اجتماعی با گرایش به روابط فرازناشویی، پیشنهاد می‌­شود با شناسایی و چالش با طرحواره­‌های ناسازگار اولیه و افزایش میزان حمایت اجتماعی زمینه لازم برای افزایش تفاهم زوجین و کاهش گرایش به روابط فرازناشویی فراهم گردد.
متن کامل [PDF 900 kb]   (265 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1400/8/29 | پذیرش: 1400/11/11 | انتشار: 1401/2/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb