XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری علوم شناختی،مدل‌سازی، مؤسسه آموزش عالی علوم شناختی، تهران، ایران
2- استاد گروه روانشناسی بالینی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
3- دانشیار گروه مهندسی برق و الکترونیک، دانشگاه صنعتی شیراز، شیراز، ایران
4- استادیار گروه علوم اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (297 مشاهده)
مقدمه: خواب یک فرآیند ضروری برای حفظ تعادل همه اعضای بدن است. اگرچه هر فرد به طور متوسط یک سوم از عمر خود را در خواب می گذراند، اما هنوز اطلاعات دقیقی در مورد مکانیسم خواب در دسترس نیست.کم خوابی یک پدیده رایج در جوامع مدرن است، اما اثرات طولانی مدت آن بر عملکرد شناختی مغز کمتر مورد مطالعه علمی قرار گرفته است. علیرغم مطالعات انجام شده در زمینه اندازه‌گیری هوشیاری، هوشیاری و توجه، اجماع کمتری در مورد تأثیرات کم خوابی بر بسیاری از عملکردهای شناختی سطح بالا از جمله کارکردهای ادراک، حافظه و عملکردهای اجرایی وجود دارد.
روش کار: در این مطالعه ما از داده­های تصاویر تشدید مغناطیسی عملکردی حالت استراحت (rs-fMRI) جمع آوری شده توسط دانشگاه استکهلم جهت پروژه خواب استفاده نمودیم. این داده‌ها شامل تصاویر گرفته شده از افراد در دو حالت خواب کامل و محرومیت نسبی از خواب است. جهت آنالیز تصاویر و مطالعه تفاوت‌های بین دو حالت، نرم افزار FSL را بکار بردیم. بدین منظور ابتدا با انجام آنالیز ICA بر روی تصاویر rs-fMRI، مولفه­های مستقل مکانی به صورت گروهی استخراج گردیدند و در ادامه مولفه­های بدست آمده به هفت شبکه مغزی معرفی شده در اطلس Yeo_7networks تخصیص داده شدند. همچنین با اعمال رگرسیون دوگانه، شبکه­های حالت استراحت را در هر یک از افراد تعیین نمودیم و اختلاف معنادار میان نواحی مختلف مغز در دو گروه مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفت. سپس ماتریس اتصالات مغزی برای هر فرد قبل و بعد از محرومیت از خواب محاسبه گردید. ماتریس­های حاصل شامل اتصالات درون شبکه­ای برای تک تک مؤلفه­های مستقل تشکیل دهنده­ی هر شبکه، و اتصالات بین شبکه­ای، که نشان­دهنده­ی تضعیف و یا تقویت ارتباط بین هفت شبکه‏ی معرفی شده، می­باشد.  
یافته­ها: براساس نتایج، امکان مقایسه اتصالات درون شبکه­ای برای 5 شبکه­ی حالت استراحت وجود داشت که در شبکه­های N1 و N5 (شبکه بینایی و لیمبیک) تفاوت معناداری مشاهده شد. علاوه بر آن بررسی اتصالات بین شبکه­ای نشان داد که ارتباط زوج شبکه­های N2-N6 و N3-N7 در حالت کم خوابی و شرایط طبیعی اختلاف معناداری دارند.  
نتیجه گیری: وجود تفاوت آماری معنادار در اتصالات درون شبکه­ای هر یک از شبکه­های بینایی و لیمبیک در حالت کم خوابی و طبیعی را می­توان ناشی از تاثیر کم خوابی بر کارکردهای شناختی حافظه و توجه برشمرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مدل سازی شناختی، پردازش سیگنال و تصویربرداری مغز
دریافت: 1400/6/20 | پذیرش: 1401/6/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb