XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامى واحد تهران مركزى
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
3- دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (243 مشاهده)
مقدمه: این پژوهش به ارزیابی ویژگی ­­های کیفی نظریه­ آمیختگی مفهـومی جهت پرداختن به جنبه ­ای از خلاقیت شاعرانه که در نظریه استعاره مفهومی از آن به عنوان شگرد پیچیده ­سازی استعاره­ های متعارف یاد می ­شود در منتخبی از اشعار معاصر می­ پردازد.
روش کار: جامعه‌‌ آماری مشتمل بر 54 قطعه شعری است که مطابق با روش نمونه­ گیری تصادفی ساده و بر مبنای نسبتی برابر از­ اشعار سیمین بهبهانی، فریدون مشیری و فروغ فرخزاد انتخاب گردیده­ اند. در گام نخست داده ­های مبتنی بر شگرد پیچیده ­سازی در آن­ ها شناسایی شده است. در مرحله بعد، نمونه ­ای از آن ­ها بر اساس نظریه­ آمیختگی مفهومی تحلیل شده و ضمن ارزیابی جنبه ­های کیفی این شیوه از تحلیل و قیاس آن­ با تفاسیر مبتنی بر نظریه استعاره مفهومی به استخراج الگوهای شبکه ­ای مورد استفاده در این نمونه ­ها و تعمیم امکان کاربست این الگوها در سایر داده ها بر اساس اصول روش­ شناختی نظریه­ آمیختگی مفهومی اقدام نموده­ ایم.
یافته ­ها: دو خرده الگوی شبکه­ ای جهت تحلیل ابعاد دقیق­ تر پیچیده ­سازی استعاری به دست آمد. الگوی اول نمایانگر بازتاب یک فضای ذهنی ساده یا فضای آمیخته برآمده از شبکه­­ای در پس ­زمینه به داخل شبکه دیگری است که دروندادهای آن نقش فضاهای پیش ­زمینه­ را ایفا می­ کنند. قائل شدن به برخی اطلاعات مرتبط بین این فضاها سبب می­ شود تا جنبه ­هایی از فضای پس ­زمینه در قالب فضاهای پیش ­­زمینه­ ای که به عنوان دروندادی یک شبکه آمیخته هستند، برانگیخته شود. در الگوی دوم، دو شبکه ­آمیخته وجود دارد که برخی از عناصر مفهومی درونداد نخست شبکه دوم، پیش ­تر در قالب فضای آمیخته برآمده از شبکه اول مفهوم ­پردازی شده است و سپس به صورت مرحله ­ای در جریان تلفیق دروندادهای شبکه دوم جزئیات دیگری نیز به آن افزوده می ­شود. خرده الگوهای مذکور می­ توانند با یکدیگر تلفیق شده و منجر به شکل ­گیری یک الگوی شبکه ­ای بزرگتر شوند.  
نتیجه­ گیری: نظریه آمیختگی مفهومی بر مبنای تبیین چگونگی تعامل فضاهای ذهنی و ارتباط شبکه­ های آمیخته­،­ شرح روشنی از انگیزه ­های مبتنی بر تجربیات فردی و برداشت ­های منظری، انسجام مفاهیم در ذهن و متن به جهت پیچیده ­سازی استعارهای متعارف در شعر به دست می ­دهد که نظریه استعاره مفهومی قادر به توصیف جامع تمام ابعاد آن نیست.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: فلسفه ذهن و زبان شناسی شناختی
دریافت: 1400/1/19 | پذیرش: 1400/3/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb