دوره 23، شماره 4 - ( زمستان 1400 )                   جلد 23 شماره 4 صفحات 71-61 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Daniali M, Eskandari E. Predicting coronavirus anxiety based on resilience, cognitive emotion regulation strategies, and cyberchondria. Advances in Cognitive Sciences 2022; 23 (4) :61-71
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1261-fa.html
دانیالی مریم، اسکندری الهام. پیش‌بینی اضطراب ویروس کرونا بر اساس تاب‌‌آوری، راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و سایبرکندریا. تازه های علوم شناختی. 1400; 23 (4) :61-71

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1261-fa.html


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی، گروه روان‌شناسی، دانشکده‌ علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (1894 مشاهده)
مقدمه: یکی از تاثیرات همه‌گیری بیماری کووید-19، افزایش سطح اضطراب ناشی از آن بوده است. در این راستا، شناسایی و هدف قرار دادن عوامل پیش‌بینی­کننده آن می‌‌تواند در مدیریت اضطراب ویروس کرونا موثر باشد. بنابراین هدف پژوهش حاضر، پیش‌بینی اضطراب ویروس کرونا بر اساس تاب‌‌آوری، تنظیم شناختی هیجان و سایبرکندریا بود.
روش کار: در قالب یک طرح همبستگی از بین افراد 18 تا 60 سال ساکن شهر اصفهان با استفاده از روش نمونه‌­گیری در دسترس و از طریق شبکه‌های اجتماعی، 409 نفر انتخاب شدند. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه‌های اضطراب ویروس کرونا Lee، تاب‌‌آوری  Connorو Davidson، تنظیم شناختی هیجان Garnefski و  Kraaijو شدت سایبرکندریای McElroy و همکاران جمع‌­آوری شد. داده­‌ها با استفاده از رگرسیون چندگانه همزمان و نرم­‌افزار SPSS-19 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: بر اساس نتایج به دست آمده، متغیرهای تاب‌‌آوری، زیرمقیاس‌های ملامت خویش و پذیرش در متغیر تنظیم شناختی هیجان و سایبرکندریا، در مجموع 5/15 درصد از واریانس اضطراب ویروس کرونا را پیش‌بینی کردند (05/0>P).
نتیجه­‌گیری: بر اساس یافته‌ها می‌‌توان نتیجه گرفت که تاب­‌آوری، برخی راهبردهای تنظیم شناختی هیجان همچون ملامت خویش و پذیرش و همچنین سایبرکندریا با اضطراب ویروس کرونا ارتباط معنادار داشته و قادر به پیش‌­بینی آن هستند. بر این اساس، با طراحی پژوهش­‌های مداخله‌­ای همچون تاثیر آموزش تاب­‌آوری، تنظیم هیجان و مدیریت سایبرکندریا بر اضطراب ویروس کرونا می­توان به نتایج علی دست یافت و سپس این نتایج را برای مدیریت اضطراب ویروس کرونا در قالب آموزش­‌های همگانی در جامعه مطرح کرد.
متن کامل [PDF 892 kb]   (637 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1399/12/22 | پذیرش: 1400/7/20 | انتشار: 1400/11/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb