XML English Abstract Print


1- موسسه آموزش عالی علوم شناختی
2- دانشگاه شهید بهشتی پژوهشکده علوم شناختی و مغز
3- آماردان و مشاور ارشد مرکز تحقیقات استنو،‌ کپنهاگ،‌ دانمارک
چکیده:   (554 مشاهده)
مقدمه: پژوهش‌ها نشان می‌دهد که دوزبانگی بر فرایندهای شناختی اثر دارند. با مطالعه دوزبانه‌های ترکی آذری/فارسی‌زبان و تک‌زبانه‌های فارسی‌زبان، به بررسی شواهدی از مزیت‌های دوزبانگی در توانایی‌های انتخاب منظر فضایی و خودتنظیمی پرداختیم.
روش کار: شرکت کنندگان در این پژوهش ۳۹ نفر از دانشجویان تک‌زبانه و دوزبانه فارسی و ترکی با میانگین سنی ۲۹ سال بودند. برای سنجش توانایی انتخاب منظر فضایی، از آزمون تصویری انتخاب منظر فضایی هگارتی استفاده شد که طی آن از شرکت‌کنندگان خواسته شد که خود را در موقعیت‌های فضایی متعددی تصور کنند و زاویه‌ی قرارگرفتن چند شیء را نسبت به موقعیت مجسم‌شده تشخیص دهند. برای سنجش توانایی خودتنظیمی،‌ یک معمای حل‌نشدنی که به زبان فارسی طراحی شده بود به هر دو گروه ارائه شد و مدت‌زمان تلاش آن‌ها برای حل معما به عنوان شاخص سنجش خودتنظیمی در نظر گرفته شد، به‌طوری‌که مدت‌زمان بیشتر منجر به کسب نمره بالاتری در توانایی خودتنظیمی بود. برای سنجش ارتباط‌های مورد نظر بین متغیرها از آزمون‌های ناپارامتری من-ویتنی و همبستگی کندال استفاده شد.
یافته‌ها: تفاوت نمره‌ خودتنظیمی افراد در دو گروه تک‌زبانه و دوزبانه معنی‌دار بود؛ به‌عبارتی، افراد تک‌زبانه نمره خودتنظیمی کمتری داشتند. همچنین، ارتباط بین توانایی انتخاب منظر فضایی و دوزبانگی معنی‌دار نبود،‌ گرچه تفاوت‌های مشاهده‌شده در میانگین‌ها و پراکندگی‌ها بین این دو گروه قابل توجه بود. بین توانایی‌های خودتنظیمی و انتخاب منظر فضایی نیز تفاوت معنی‌داری در هیچ‌یک از دو گروه تک‌زبانه و دوزبانه مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که بین دوزبانگی و خودتنظیمی ارتباط معنی‌دار وجود دارد. گرچه آزمون‌های همبستگی به لحاظ آماری معنی‌دار نبودند، افراد دوزبانه به‌طور متوسط مدت‌زمان کمتری را صرف آزمون انتخاب منظر فضایی کرده بودند که حاکی از بالاتر بودن متوسطِ توانایی انتخاب منظر فضایی در ایشان است. احتمال دارد که  با بررسی بیشتر، بتوان به شواهد بیشتری برای معنی‌دار بودن تفاوتِ بین این دو گروه دست یافت.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1399/7/5 | پذیرش: 1400/4/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb