XML English Abstract Print


1- گروه روان شناسی، واحد بروجرد، دانشگاه آزاد اسلامی، بروجرد، ایران
2- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، گروه مهندسی هسته ای- پرتوپزشکی، تهران، ایران.
چکیده:   (459 مشاهده)
مقدمه؛ سکته مغزی با اختلال در عملکرد فیزیکی و روانی به عنوان یکی از ناتوان کننده ترین بیماری های نورولوژیکی در بزرگسالان می باشد. بنابراین، یافتن درمان جدیدی جهت افزایش توانبخشی روانشناختی مبتلایان بعد از سکته مغزی مهم است. پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی تحریک مکرر مغناطیسی فراقشری مغز بر افسردگی و انطباق اجتماعی بیماران مبتلا به سکته مغزی انجام شده است.
روش کار: این پژهش، نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل نابرابر بود. جامعه مورد مطالعه آن کلیه بیماران مبتلا به سکته مغزی مراجعه کننده به کلینیک های مغز و اعصاب شهر تهران در سه ماهه اول سال 1398 بود که همگی آنها دارای تروما  از ناحیه پیشانی مغزی بودند.  بر این اساس 30 نفر از بیماران با دامنه سنی بین 25 الی 55 سال و بر اساس ملاک های ورود و خروج به مطالعه و با استفاده از روش نمونه گیری غیر تصادفی (هدفمند)  انتخاب و 15 نفر در گروه آزمایش و 15 نفر در گروه کنترل جایگزینی شدند. برای اندازه گیری متغیرهای پژوهش از آزمون افسردگی بک، مقیاس خودارزیابی انطباق اجتماعی بوسک و دستگاه تحریک مکرر مغناطیسی فراقشری (Magstim ؛ ساخت کشور انگلیس) استفاده شد. گروه آزمایش 30 جلسه 20 دقیقه ای تحت درمان تحریک مکرر مغناطیسی فراقشری بر روی قشر پشتی جانبی پیش پیشانی نیمکره چپ قرار گرفته و سپس از هر دو گروه کنترل و آزمایش پس آزمون صورت گرفت. داده ها با نرم افزار spss نسخه 21 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج تحلیل واریانس چندمتغیری نشان داد که روش تحریک مکرر مغناطیسی مغز در ناحیه ی پشتی جانبی قشر پیش پیشانی نیم کره­ی چپ، با فرکانس 20 هرتز در بهبود یافتن نشانه و علایم افسردگی و همچنین ارتقا عملکرد و انطباق اجتماعی بیماران مبتلا به سکته مغزی موثر است (01/0> p).
نتیجه گیری؛ با توجه به نتایج این پژوهش، تحریک مکرر مغناطیسی مغز برخلاف داروها که دارای عوارض شـناختی هسـتند باعث بهبود عملکرد و انطباق شناختی و در نهایت افسردگی می شـود. بنابراین پیشنهاد می گردد از نتایج پژوهش های انجام شده در این زمینه به صورت عملی در مراکز توانبخشی بیماران سکته مغزی استفاده شود.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1399/5/19 | پذیرش: 1400/2/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb