مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1-
2- دانشیار علوم اعصاب، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، تبریز، ایران
3- علوم پزشکی تبریز
چکیده:   (455 مشاهده)
زمینه و هدف: آسیب تروماتیک مغزی (TBI) یکی از مهم­ترین علل شایع ناتوانی به­ویژه مشکلات شناختی و مرگ و میر در جهان محسوب می­ شود. پژوهش حاضر با هدف بررسی تأثیر توان بخشی شناختی با نرم ­افزار رهاکام بر بهبود توجه تقسیم شده بیماران مبتلا به ضایعات تروماتیک مغزی انجام شد.
روش: نمونه پژوهش حاضر شامل 40 نفر بیمار مبتلا به ضایعات تروماتیک مغزی مراجعه کننده به مراکز درمانی شهر تبریز بودند که به روش نمونه گیری هدفمند براساس معیارهای ورود و خروج از بین کلیه مراجعه کنندگان به این مراکز در سال 97 انتخاب شده و بعد از همتاسازی به­صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل گمارده شدند. ابزارهای پژوهش شامل نرم­افزار توان بخشی شناختی رهاکام و آزمون عملکرد پیوسته (CPT-II) بود. به منظور اجرای مداخله، نرم­افزار توان بخشی رهاکام به مدت 8 هفته و هر هفته 3 جلسه 30 دقیقه­ای به گروه آزمایش ارائه شد.
یافته­ ها: تجزیه و تحلیل نتایج با استفاده از روش تحلیل کوواریانس چند ­متغیره (MANCOVA) صورت گرفت. نتایج نشان داد که آموزش­های مبتنی بر توان بخشی شناختی با نرم­افزار رهاکام موجب بهبود معنادار توجه تقسیم شده (p<0/01) و توجه مداوم (p<0/05) در گروه آزمایش شده است.
نتیجه ­گیری: نتایج پژوهش حاکی از این بود که توان بخشی شناختی با استفاده از نرم ­افزار رهاکام موجب بهبود توجه بیماران مبتلا به ضایعات تروماتیک مغزی می­ شود و می ­توان از این روش به عنوان یک روش درمان مکمل استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1398/4/7 | پذیرش: 1399/2/27 | انتشار: 1399/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb