دوره 9، شماره 3 - ( پاییز 1386 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 9-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alijanpour S, Rezayof A, Zarindast M, Rasouli Y. Dorsal Hippocampal Cholinergic Alterations and Ethanol State-Dependent Memory in The Step-Down Passive Avoidance Test. Advances in Cognitive Sciences. 2007; 9 (3) :9-19
URL: http://icssjournal.ir/article-1-379-fa.html
علی جان پور سکینه، رضایوف آمنه، زرین دست محمدرضا، رسولی یاسمن. دخالت سیستم کولینرژیک هیپوکامپ پشتی در حافظه وابسته به وضعیت اتانول در مدل یادگیری اجتنابی غیرفعال. تازه های علوم شناختی. 1386; 9 (3) :9-19

URL: http://icssjournal.ir/article-1-379-fa.html


1- دانشکده زیست شناسی، پردیس علوم، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
2- گروه فارماکولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (839 مشاهده)
هدف: در این تحقیق اثرات تزریق دوطرفه عوامل کولینرژیک به نواحی CA۱ هیپوکامپ پشتی بر حافظه وابسته به وضعیت اتانول در موش های کوچک آزمایشگاهی بررسی شد..
روش: موش های کوچک آزمایشگاهی نر نژاد NMRT
 با میانگین وزنی ۳۰-۲۰ گرم به صورت دوطرفه، در ناحیه CA۱ هیپوکامپ پشتی و با استفاده از دستگاه استریوتاکس کانول گذاری شدند. کلیه حیوانات جراحی شده یک هفته دوره بهبودی را قبل از آزمون های رفتاری گذراندند. مدل یادگیری اجتنابی غیرفعال یک نوبته، به روش پایین آمدن از سکو برای سنجش حافظه استفاده گردید..
یافته ها: تزریق درون صفاقی اتانول (۱و ۰/۵ g/kg)
در مرحله پیش از آزمون توانست تخریب حافظه ناشی از مصرف پیش از آموزش اتانول (۱g/kg) را مهار و حافظه وابسته به وضعیت ایجاد کند. تزریق درون هیپوکامپی آگونیست گیرنده های موسکارینی، فیزوستیگمن و نیکوتین در مرحله پیش از آزمون توانست تخریب حافظه ناشی از مصرف پیش از آموزش اتانول (۱g/kg) را بهبود بخشد. به علاوه، تزریق درون هیپوکامپ فیزوستیگمن و نیکوتین در مرحله پیش از آزمون همراه با دوز غیر موثر اتانول (۰/۲۵g/kg)) تخریب حافظه ناشی از مصرف پیش از آموزش اتانول (۱g/kg) را مهار و حافظه وابسته به وضعیت ایجاد نمود. تزریق آنتاگونیست گیرنده های موسکارینی (آتروپین) و تزریق آنتاگونیست گیرنده های نیکوتینی (مکامیل آمین) به ناحیه CA۱ هیپوکامپ در مرحله پیش از آزمون، همراه با تزریق درون صفاقی اتانول)باعث جلوگیری از بازگشت حافظه به وسیله اتانول شد. تزریق درون هیپوکامپی فیزوستیگمین، نیکوتین، آتروپین یا مکامیل آمین به تنهایی تاثیری بر حافظه نداشت.
نتیجه گیری: سیستم کولینرژیکی از طریق گیرنده های موسکارینی و نیکوتینی نواحی CA۱ هیپوکامپ پشتی در القای یادگیری وابسته به وضعیت اتانول دخالت دارد.
متن کامل [PDF 402 kb]   (510 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۶/۲/۱۳ | پذیرش: ۱۳۸۶/۵/۲ | انتشار: ۱۳۸۶/۷/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb