XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
2- گروه روانشناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات اختلالات رفتاری و سوءمصرف مواد، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
4- گروه مشاوره، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
5- مدیر مسئول کلینیک پوست، مو و زیبایی، تهران، ایران
چکیده:   (146 مشاهده)
مقدمه: امروزه جراحی زیبایی به عنوان یکی از شایعترین اعمال جراحی در سطح جهان مطرح است که میزان بهره­گیری از آن رو به فزونی است. از آن جایی که جراحی­های زیبائی بیشتر برای تغییر ظاهر افراد و افزایش اعتماد به نفس آنها انجام میشود، میتوان گفت در متقاضیان جراحی زیبائی، تحمل آشفتگی و  بهشیاری پایین و خودپنداره بدنی بالا است. بنابراین  پژوهش حاضر با هدف  بررسی اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی  بر مولفه­های تحمل پریشانی، خودپنداره بدنی و بهشیاری در زنان متقاضی جراحی زیبائی انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون، پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش را کلیه زنان متقاضی جراحی زیبائی که در شش ماه اول سال 1399 به کلینیک زیبائی شکوفه   مراجعه کردند، تشکیل دادند. از بین آنها 40 نفر (20 نفر در گروه) به روش نمونه‌گیری هدفمند، انتخاب شدند سپس به صورت کاملا تصادفی در دو گروه آزمایش و گروه گواه تقسیم شدند. شرکت­کنندگان گروه آزمایش در هشت جلسه نود دقیقه‌ای، آموزش ذهن آگاهی مبتنی بر شناخت درمانی را دریافت نمودند و شرکت­کنندگان گروه کنترل آموزشی دریافت نکردند. برای جمع­آوری داده‌ها از پرسشنامه­های تحمل پریشانی، خودپنداره بدنی و بهشیاری استفاده شد. داده­ها با آزمون تحلیل کوواریانس  در نرم افزار آماری SPSS-24 تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد پس از کنترل پیش­آزمون بین دو گروه آزمایش و کنترل در متغیر تحمل پریشانی؛ خودپنداره بدنی و  بهشیاری تفاوت معنادار وجود دارد. یعنی، میانگین نمرات تحمل پریشانی و بهشیاری گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل به طور معناداری افزایش و  میانگین نمرات خودپنداره بدنی گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل به طور معناداری کاهش یافته است.
نتیجه­گیری: با توجه به تاثیر این آموزش در افزایش تحمل پریشانی و بهشیاری و کاهش خودپنداره بدنی منفی متقاضیان جراحی زیبائی میتوان این مداخله را در مراکز مشاوره و مراکز درمانی استفاده نمود، بطوریکه در این مراکز، کارگاه­ها و دوره­های آموزشی مداخله­های مبتنی بر ذهن آگاهی برای مشاوران مراکز و بیماران در نظر گرفته شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1399/11/9 | پذیرش: 1399/12/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb