مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علامه طباطبائی
چکیده:   (300 مشاهده)
مقدمه: مهارتهای اجتماعی یکی از ضرورتهای زندگی اجتماعی است که اغلب افراد با اختلال اتیسم، دچار نقص در این مهارتها هستند از این رو پژوهش با هدف طراحی برنامه بازی­های توان­بخشی شناختی به منظور بهبود کارکرد اجتماعی کودکان با اختلال طیف اتیسم انجام شده است.
روش کار: روش پژوهش از لحاظ گردآوری اطلاعات از نوع ازمایشی با پیش آزمون و پس آزمون همراه با گروه کنترل و به لحاظ هدف از نوع کاربردی می باشد. جامعه آماری شامل، کلیه کودکان اتیستیک مراکز آموزشی و توان­بخشی یزد در سال ۹۸-۹۹ بود. از بین کل جامعه هدف تعداد ۱۸ کودک اتیستیک به روش نمونه گیری هدفمند انتخاب شد و در گروه آزمایش(۹ نفر) و کنترل(۹ نفر) بصورت کاملا تصادفی توزیع شدند. از نیمرخ اجتماعی، برای گرداوری اطلاعات و برای تحلیل داده­ها از روش آماری تحلیل کواریانس یک متغیره (ANCOVA) استفاده شد. برنامه مداخله ای، به مدت سه ماه در ۱۲ جلسه متوالی برای گروه آزمایش اجرا شد.
یافته­ ها: نتایج بدست آمده نشان داد که برنامه مداخله ای بازی­های توان­بخشی شناختی تاثیر معنی داری(درسطح ۰.۰1=a) بر هر همه متغیرهای کارکرد اجتماعی داشت.
 نتیجه­ گیری: با توجه به تاثیر پایداری برنامه مداخله ای بازی­های توان­بخشی شناختی بر بهبود کارکرد اجتماعی کودکان با اختلال اتیسم، کاربست این برنامه در همه مراکز ویژه اتیسم پیشنهاد می شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1399/5/22 | پذیرش: 1399/9/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb