مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد‌ ساری، دانشگاه آزاد اسلامی‌، ساری، ایران
2- گروه روانشناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران
چکیده:   (467 مشاهده)
مقدمه: یکی از مباحث مطرح در روان­شناسی نحوه واکنش افراد به بیماری­های جسمانی است که می­تواند آسیب­های همه جانبه­ای برای فرد داشته باشد. مطالعه حاضر با هدف مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر نگرانی و ادراک بیماری مبتلایان به اختلال اضطراب بیماری انجام گرفت.
روش‌ کار: این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون_پس آزمون سه گروهی بود. نمونه­ای به حجم 45 نفر از بیماران مبتلا به اختلال اضطراب بیماری به روش نمونه­گیری هدفمند انتخاب و در دو گروه آزمایشی (طرحواره درمانی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد) و یک گروه کنترل قرار گرفتند (هر گروه 15 نفر). سپس 12 جلسه 90 دقیقه­ای طرحواره درمانی و 8 جلسه 90 دقیقه­ای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در گروه­های آزمایشی انجام شد. داده­ها با استفاده از پرسشنامه نگرانی پنسیلوانیا و پرسشنامه ادراک بیماری جمع­آوری شد. به منظور تحلیل داده­ها از آزمون­های تحلیل کواریانس چندمتغیره و تحلیل کواریانس یک متغیره استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که طرحواره درمانی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش نگرانی و ادراک بیماری مبتلایان به اختلال اضطراب بیماری موثر است (05/0>P). اما بین این دو درمان تفاوت معناداری وجود نداشت (05/0<P).
نتیجه­ گیری: با توجه به نقش باورها و افکار در اختلال اضطراب بیماری پیشنهاد می­شود که درمانگران، طرحواره درمانی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد را در کاهش علائم نگرانی و ادراک بیماری مد نظر قرار دهند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1399/1/27 | پذیرش: 1399/3/13 | انتشار: 1399/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb