XML English Abstract Print


1- دانشگاه الزهرا (س)
2- دانشگاه تهران
3- پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی
چکیده:   (116 مشاهده)
مقدمه: بخش بزرگی از قضاوت‌ های روزمره انسان تحت تاثیر روابط بین‌ فردی قرار دارد. در موقعیت ‌های بین ‌فردی شخص ناگزیر به انتخاب بین زیر پا گذاشتن اصل برابری و انصاف یا آسیب ‌زدن به روابطش با دیگران است. مطالعات مختلفی به بررسی قضاوت ‌های اخلاقی مبتنی بر روابط پرداخته ‌اندهدف مطالعه حاضر هدف بررسی قضاوت‌ها مبتنی بر روابط و عوامل موثر بر این نوع قضاوت‌ها است. 
 روش کار: این مطالعه یک پژوهش مروری نظامند بود که در ان مطالعات منتشرشده در بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار گرفت. جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی داخلی مرکز مطالعات علمی جهاد دانشگاهی، پرتال جامع علوم انسانی، و خارجی Pubmed، ISI Web of Science  و Google Scholar با کلیدواژه‌های فارسی و انگلیسی انجام شد. از میان ۲۱۰ مقاله بازیابی شده، براساس معیارهای ورود و خروج، ۵۲ مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته‌ها: علیرغم مقبولیت اصل بی طرفی و برابری اخلاقی، پژوهش ‌های بررسی شده در این مقاله نشان می ‌دهند که روابط خود و غیرخودی قضاوت‌ها و تصمیم‌گیری‌های اخلاقی افراد تحت تاثیر قرار می‌دهد و این تاثیر براساس سطح ارتباط ژنتیکی، نزدیکی عاطفی و آشنایی متفاوت است. همچنین عواملی چون هزینه کمک، جنسیت، سوگیری‌های شناختی و بی‌تفاوتی اخلاقی در این نوع قضاوت‌ها تاثیرگذار هستند
 نتیجه‌گیری: با وجود پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه قضاوت‌های مبتنی بر روابط، نتایج برخی مطالعات انجام شده با یکدیگر در تناقض است. از جمله دلایل این امر می­توان به به تفاوت در پرسش­های استفاده شده در ارزیابی قضاوت‌های اخلاقی، عدم وجود تنوع در محتوای معماهای اخلاقی و روابط مورد مطالعه، اشاره کرد و  همچنین به دلیل عدم تنوع در نمونه‌گیری، نتایج بیشتر مطالعات در این زمینه  قابل تعمیم نیست.
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1398/11/12 | پذیرش: 1399/11/8

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb