دوره 21، شماره 4 - ( زمستان 1398 )                   جلد 21 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The Effect of Bumetanide on Attention to Face Parts in Children and Adolescents with Autism Spectrum Disorder Using the Eye Tracking. Advances in Cognitive Sciences. 2019; 21 (4)
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1065-fa.html
دلربایی احمد، تهرانی‌دوست مهدی، جغتایی محمدتقی، رازجویان کتایون، خرمی آناهیتا، ملاجانی راحله. بررسی تاثیر داروی بومتاناید بر میزان توجه به اجزای چهره در کودکان و نوجوانان با اختلال طیف اوتیسم با استفاده از سیستم ردیاب چشمی. تازه های علوم شناختی. 1398; 21 (4)

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1065-fa.html


1- دانشجوی دکترای تخصصی علوم اعصاب شناختی، موسسه آموزش عالی علوم شناختی
2- استاد روانپزشکی کودک و نوجوان و علوم اعصاب شناختی
3- استاد نوروآناتومی و علوم اعصاب شناختی
4- دانشیار روانپزشکی کودک و نوجوان، دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تهران، دپارتمان روانپزشکی
5- دکترای تخصصی علوم اعصاب شناختی، کلینیک مغز و شناخت
چکیده:   (658 مشاهده)
مقدمه: اختلال طیف اوتیسم، یک سندرم تکاملی عصبی است که با مجموعه ای از علائم رفتاری شامل نقص در تعاملات اجتماعی و ارتباطات، الگوهای رفتاری کلیشه ای، و فعالیت ها و علایق محدود مشخص می شود. معمولا از هر 59 کودک، یک مورد مبتلا به اوتیسم است و بیشتر کودکان پسر را شامل می شود. در اختلال طیف اوتیسم، تعادل سیستم گابائرژیک تحت تاثیر قرار می گیرد و فعالیت گابا کاهش می یابد. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای کاهش علایم طیف اوتیسم وجود ندارد. با این حال دارویی دیورتیک به نام  بومتاناید، که در درمان فشار خون بالا، دیسپلازی برونکوپنومونی و سندرم نفروتیک استفاده می شود تاثیر قابل توجهی را در بهبود علائم رفتاری ، شناختی، شناسایی هیجان چهره ای و افزایش فعالیت مغزی در مناطق درگیر در درک و شناخت اجتماعی دارد. با توجه به اینکه نشان داده شده است که درمان با بومتاناید بر بهبود ارتباط اجتماعی افراد مبتلا به  اوتیسم اثر دارد و یکی از شاخص های مهم در برقراری روابط اجتماعی، تماس چشمی می باشد، هدف از انجام این مطالعه این است که بررسی شود آیا این دارو باعث تصحیح الکوی نگاه به اجزای صورت وبه خصوص بهبود ارتباط چشمی کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم می گردد؟ روش: مطالعه حاضر یک کارآزمایی بالینی تک گروهی به صورت یک سو باز می باشد. شرکت کنندگان شامل 20 کودک 7 تا 15 سال مبتلا به اختلال طیف اوتیسم با عملکرد بالا بود. بعد از انتخاب و قطع داروهای قبلی تست های مقیاس درجه بندی اوتیسم دوران کودکی (CARS) ، مصاحبه تشخیصی نیمه ساختاریافته (KSADS) ، معیار پاسخدهی اجتماعی (SRS) ، مقیاس تجدیدنظر شده هوشی برای کودکان (WISC-R) برای هر شرکت کننده انجام شد. مداخله دارویی روزی یک میلی گرم قرص بومتاناید بصورت نیم میلی گرم صبح و عصر به مدت نود روز انجام شد. ارزیابی های SRS و تست ردیاب چشمی بصورت پیش آزمون و پس آزمون انجام شد. تسک ردیاب چشمی به صورت دو بلوک چهل تصویری از تصاویر چهره خنثی با تعریف مناطق چشم و لب و فضای اطراف تعریف گردید. متغیرهای تعداد و زمان فیکسیشن به هر منطقه و تعداد و زمان کل فیکسیشن ها در هر تصویر ثبت گردید. یافته ها: مقایسه پیش آزمون و پس آزمون هردو نمره انطباق یافته تعداد فیکسیشن به چشم برای هربیمار برای هر تصویر و نمره انطباق یافته زمان فیکسیشن به چشم برای هر بیمار برای هر تصویر تفاوت معنا داری را نشان نداد (05/0> P). نتیجه گیری: مصرف داروی بومتاناید بر روی ارتباط چشمی و زمان و تعداد نگاه به چشم در کودکان اوتیستیک اثر معناداری ندارد گرچه علایم و شدت اوتیسم و برخی مشکلات رفتاری را بهبود داده است.
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۲۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb