دوره 21، شماره 4 - ( زمستان 1398 )                   جلد 21 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The study of autobiographical memory and identity processing styles in immigrant adolescents suffering from post – traumatic stress disorder(PTSD). Advances in Cognitive Sciences. 2019; 21 (4)
URL: http://icssjournal.ir/article-1-1060-fa.html
صنمبری فاطمه، مرادی علیرضا، مقدسین مریم، میرابوالفتحی ویدا سادات، پارویی مهدی. بررسی حافظه‌ی شرح حال و سبک‌های پردازش هویت در نوجوانان مهاجر افغان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه. تازه های علوم شناختی. 1398; 21 (4)

URL: http://icssjournal.ir/article-1-1060-fa.html


1- کارشناسی‌ارشد روان‌شناسی بالینی کودک و نوجوان، دانشگاه خوارزمی
2- دکترای روانشناسی بالینی، استاد گروه روان‌شناسی بالینی دانشگاه خوارزمی
3- دکترای روانشناسی سنجش واندازه‌گیری، استادیار گروه روان‌شناسی بالینی دانشگاه خوارزمی
4- دانشجوی دکترای علوم شناختی، پژوهشکده علوم شناختی
5- دانشجوی کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی، دانشگاه خوارزمی
چکیده:   (775 مشاهده)
مقدمه: هدف پژوهش حاضر بررسی حافظه شرح حال و سبک‌ها­ی پردازش هویت در نوجوانان مهاجر افغان مبتلا به PTSD می‌باشد. روش: این پژوهش از نوع پس رویدادی (علی مقایسه‌ای) است که در آن آزمودنی‌ها که با روش نمونه گیری در دسترس در 3 گروه مهاجر) افغان (18 آزمودنی در گروه کنترل، 14 آزمودنی در گروه  Non PTSD و 16 آزمودنی در گروه PTSD  انتخاب شدند. آزمودنی‌ها با استفاده از مصاحبه نیمه ساختار یافته برای PTSD، مقیاس تجدید نظر شده تاثیر رویداد، مقیاس اضطراب بک، مقیاس افسردگی CDS-A ، آزمون حافظه شرح حال و پرسشنامه هویت برزونسکی مورد ارزیابی قرار گرفتند. برای تحلیل داده‌ها از  تحلیل واریانس یک طرفه و تحلیل کوواریانس یک طرفه و تحلیل واریانس چند متغیره استفاده شده است. یافته‌ها: بین عملکرد بیش کلی گرایی حافظه‌ی شرح حال نوجوانان مهاجر افغان مبتلا به PTSD و گروه Non PTSD و کنترل تفاوت معنادار بدست آمد همچنین گروه‌های مورد نظر در سطح اضطراب و افسردگی تفاوت معناداری داشتند. اما میان حافظه شرح حال و هویت رابطه معناداری بدست نیامد . نتیجه گیری: یافته‌های پژوهش حاضر نشان می‌دهد که عملکرد نوجوانان مهاجر افغان مبتلا بهPTSD  در بازیابی اختصاصی حافظه شرح حال ضعیف‌تر از نوجوانان مهاجر افغان گروه کنترل و Non PTSD است اما نتایج تحلیل واریانس نشان دهنده این است که 3 گروه مورد نظر از نظر سبک هویت تفاوت معناداری نداشته و همچنین میان آسیب بازیابی اطلاعات از حافظه‌ی شرح حال با سبک هویتی نوجوانان مهاجر افغان مبتلا به PTSD ارتباطی وجود ندارد. بنابراین بر مبنای مطالعات و مشاهدات صورت گرفته در پژوهش به نظر  می­رسد که در این گروه از نوجوانان مهاجر افغان مبتلا به PTSD متغیر حافظه شرح حال نقش واسطه­ای در تبیین سبک­های هویتی ندارد.
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۲۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb