مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- موسسه عالی علوم شناختی
2- دانشگاه تهران
چکیده:   (84 مشاهده)
هدف: مدالیته و نحوه ارائه اطلاعات، یکی از مداخله‌گرهای اثرگذار بر پردازش‌های توجهی، حافظه‌کاری و یادگیری است که گرچه از پشتوانه‌های نظری محکمی برخوردار است، اما در مداخلات حافظه‌کاری، کمتر به آن پرداخته شده است و این در حالی است که کودکان با اختلال بیش‌فعالی و نقص توجه، در دریافت یکپارچه اطلاعات از سیستم‌های دیداری و شنیداری با مشکل مواجهه هستند. بر این اساس تأثیر مدالیته و نحوه ارائه اطلاعات در حافظه‌کاری بر دو انتقال دور و نزدیک از طریق دو خرده آزمون CANTAB مورد بررسی قرار گرفت.
روش کار: برنامه مداخلاتی ۲۰ جلسه‌ای بر روی ۶۱ کودک با اختلال بیش فعالی و نقص توجه در گروه سنی ۸-۱۲ سال اجرا و از طریق دو خرده آزمون SWM‌ و RVP مورد بررسی قرار گرفت. گروه نمونه، چهار گروه آموزش دیداری، آموزش شنیداری، کنترل فعال و غیرفعال بودند. مداخله شامل ۶۰-۴۵ دقیقه‌ آموزش برای گروه‌های دیداری و شنیداری، ۱۰-۵ دقیقه برای گروه کنترل فعال و نبود مداخله در گروه کنترل غیرفعال بوده است. تحلیل داده ها با استفاده از آزمون تحلیل کوواریانس چند متغیری انجام شد.
یافته‌ها: تفاوت معناداری در متغیرهای حساسیت به محرک (RVP)، سوگیری به پاسخ و خطای کلی (SWM) در هر دو گروه دیداری و شنیداری در پس آزمون مشاهده شد اما در استفاده از راهبرد و زمان واکنش، تفاوت معناداری گزارش نشد.
نتیجه گیری: برنامه آموزش حافظه‌کاری مدالیته محور، با توجه به تفاوت معنادار بین گروه‌های آموزش و کنترل اثرگذار بوده است. همچنین نبود تفاوت معنادار بین دو گروه دیداری و شنیداری، از اثر یکسان هر دو مدالیته بر انتقال دور و نزدیک خبر می‌دهد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1398/10/19 | پذیرش: 1399/3/21 | انتشار: 1399/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb