مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (135 مشاهده)

مقدمه: پیشرفت علوم شناختی در حوزه ای مشترک با علوم کامپیوتر، در حال تبدیل شدن به یکی از راه های مهم پیشرفت علوم اجتماعی، اقتصادی، فنی و کامپیوتری است. در همین حین طی دهه گذشته مباحث مرتبط با رمزارز و اکوسیستم آن  -بعنوان شی ای که قابلیت انتقال ارزش را در سطح فضای مجازی دارد- درحال توسعه پیدا کردن است. درتقابل این دو، تاثیر علوم شناختی بر الکترونیکی شدن زندگی روزمره بعنوان عاملی تعیین کننده برای آن کاملا مشهود است. نوآوریهای امروزه توسط اجزای تفسیر معنایی و شناختی و ویژگیهای مشخصه ذهن انسان که بر روی روابط بین دنیای واقعی و مجازی کار می کنند، توسعه داده می شوند. رمزارز نیز بعنوان یک پدیده نوآور، از این مبحث مستثنی نیست و لازم است توسط اجزای تفسیر معنایی و شناختی و ویژگیهای مشخصه ذهن انسان توسعه یابد.

روش کار: که با توجه به مدل "اکوسیستم شناختی بانکداری" که توسط شرکت ibm درسال2016 در5 لایه (هسته اصلی، فعالیتهای کلیدی، قابلیتها، زیرساخت، ابزار) طراحی شده است؛ این مدل مبنای کار پژوهش قرارداده شده و سپس به منظور استخراج عناصر در هر لایه با توجه به ماهیت اکتشافی پژوهش، از روش داده بنیاد با نسخه اشتراوس و کوربین که با تحلیل سیستماتیک به کشف فرایند های اجتماعی می پردازد، استفاده نمودیم.

یافته ها: مدل نهایی اکوسیستم شناختی رمزارز شامل پنج لایه اصلی و 24 عنصر می باشد که با ارائه پرسشنامه محقق ساخته به خبرگان، مورد تایید قرارگرفت.

نتیجه گیری: با توجه به آنکه پژوهشهای پیشین به بخشی از اکوسیستم رمزارز پرداخته بودند، در پژوهش حاضر تلاش شد تا درک کلی از اکوسیستم شناختی رمزارز ایجاد شده و شکاف دانشی مذکور پرشود. لازم به ذکراست باتوجه به جدید بودن موضوع رمزارز و احتمال تغییر در اکوسیستم فعلی، در آینده مطالعات گسترده تری دراین حوزه صورت پذیرد. 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مدل سازی شناختی، پردازش سیگنال و تصویربرداری مغز
دریافت: 1398/5/24 | پذیرش: 1398/11/7 | انتشار: 1399/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb