راهنمای نگارش مقاله

 | تاریخ ارسال: 1397/3/9 | 

راهنمای نویسندگان
 
نشریه تازه‌­های علوم شناختی با هدف ارتقای دانش علوم شناختی در ایران مقالات خود را بر مبنای رعایت اصول نگارشی و انجام داوری انتخاب می­‌نماید. بدیهی است که نویسندگان محترم باید مقالات خود را با توجه به نکات زیر تنظیم و از طریق بخش ارسال آنلاین (Online Submission) سایت نشریه به آدرس https://icssjournal.ir ارسال نمایند. لازم به ذکر است تنها راه ارسال مقالات و سایر فایل­های ضمیمه از طریق سیستم الکترونیکی نشریه موجود در سایت می‌باشد.
به همراه هر مقاله نویسنده مسئول باید فرم تکمیل شده تعهدنامه نویسندگان و تعارض منافع را که به امضای تمام نویسندگان رسیده است را ارسال نماید. نشریه مقالاتی که فرم تعهدنامه نویسندگان و تعارض منافع را تکمیل و ارسال نکرده باشند، بررسی نخواهد کرد. نویسندگان متعهد هستند که مقاله ارسالی در هیچ نشریه داخلی یا خارجی چاپ نشده باشد و تا گرفتن پاسخ نهایی، مقاله را برای نشریه دیگری ارسال ننمایند. همچنین در انتهای فرم تعهد نویسندگان چک لیست ارسال مقاله (ساختار نگارشی) نیز وجود دارد که نویسنده مسئول باید قبل از ارسال مقاله کلیه موارد ذکر شده را انجام داده و تایید کند. فرم تعهد نویسندگان، تعارض منافع و چک لیست ارسال مقاله (ساختار نگارشی) را از اینجا دریافت نمایید.

توجه: بنا به سیاست‌های نشریه از ابتدای مهرماه سال ۹۹ نویسندگان موظف به تهیه چکیده مبسوط انگلیسی که دارای حداقل 1000 و حداکثر ۱5۰۰ کلمه است می‌باشند (به بخش راهنمای چکیده مبسوط انگلیسی و جدول ۱ مراجعه شود). نمونه مقاله پژوهشی اصیل و چکیده مبسوط انگلیسی را از اینجا دریافت نمایید.
توجه: با توجه به سیاست‌های ابلاغی کمیسیون نشریات ارائه کد ارکید( ORCID) برای نویسنده اول و نویسنده مسئول الزامی است. همچنین توصیه می‌شود این برای کلیه نویسندگان در هنگام ارسال مقاله ارائه گردد. 
اصول فنی نگارش مقاله
مقالات باید بر روی قطعه A4 و با حاشیه ۲/۵ سانتی‌متر از هر سمت و با فاصله یک خط در میان (۱/۵ سانتیمتر) با قلم فارسی ب نازنین ۱۲ و قلم انگلیسی Times New Roman 11 در نرم افزار Microsoft Office Word 2007 یا بالاتر از آن با رعایت کامل اصول آیین نگارش تنظیم گردد. متن مقاله باید به زبان فارسی نوشته شود و از نگارش کلمات انگلیسی به صورت فارسی پرهیز گردد؛ مگر در مواردی که هیچ جایگزین پذیرفته شده‌­ای برای واژه­ مورد نظر موجود نباشد. در هر جای متن که لازم به نظر می­ رسد، معادل انگلیسی کلمه فارسی داخل متن کنار آن نوشته شود. بدیهی است که معادل انگلیسی یک کلمه­ مشخص، فقط یکبار و در اولین مورد استفاده­ کلمه فارسی آن نوشته می‌­شود. از کلمات اختصاری استاندارد به جای کلمات کامل استفاده شود، زمانی که برای بار اول استفاده می‌شود به طور کامل تعریف شود (از به کاربردن اختصارات در عنوان و چکیده اکیدا اجتناب شود). نام نویسندگان خارجی در متن باید به انگلیسی نوشته شود.
تعداد جداول، نمودارها و تصاویر جمعا حداکثر باید ۶ مورد باشد. کلیه عناوین و اعداد جداول، نمودارها و تصاویر باید به زبان فارسی و با اندازه قلم ب نازنین ۱۱ باشد. عنوان جداول باید به طور کامل در بالای آنها و عنوان نمودارها و تصاویر باید زیر آنها با درج زیرنویس کامل (شامل منبع معتبر برای تصاویری که از منابع دیگر آورده شده‌­اند) نگارش شود. همچنین جداول، نمودارها و تصاویر به ترتیب استفاده شماره‌گذاری متوالی شده و در متن مقاله به شماره‌ی آنها اشاره گردد. بهتر است جداول با استفاده از امکان Table در Microsoft Office Word طراحی شوند و از ارسال جداول‌ به صورت عکس اجتناب گردد. در زیرنویس جدول‌ها، همه‌ اختصاری‌های غیراستاندارد استفاده شده، توضیح داده شوند. تصاویر ارسالی باید رنگی و دارای کیفیت مناسب با وضوح ۱۰۰ تا ۳۰۰ DPI و با فرمت JPEG, PNG یا GIF باشند (از ارسال فتوکپی به جای عکس خودداری شود). نمودارها باید در نرم‌افزار Excel و یا  SPSSطراحی شوند (اسکن نباشد). از آوردن جداول و نمودارهایی که به اطلاعات و داده‌های آنها در متن مقاله به طور کامل اشاره شده ‌است، اجتناب گردد. جداول، نمودارها و تصاویر در انتهای مقاله و پس از منابع، با ذکر شماره و توضیحات کامل قرار داده شوند. در صورت لزوم جداول، نمودارها و تصاویر باید به صورت فایل ­های مجزا به عنوان فایل ضمیمه ارسال شوند.
 
ملاحظات اخلاقی
اگر مطالعه بر روی نمونه انسانی انجام شده است، نویسندگان می‌بایست در قسمت روش کار به تاییدیه کمیته اخلاق موسسه مربوطه در زمان تصویب پروپوزال اشاره نمایند. همچنین کسب رضایتنامه کتبی از شرکت‌کنندگان الزامی خواهد بود. در مورد مطالعات حیوانی در متن اشاره گردد که شرایط نگهداری حیوانات آزمایشگاهی مطابق با راهنمای سازمان ملی سلامت انجام شده است. کلیه ملاحظات اخلاقی در مورد آزمودنی‌ها و سایر موارد پژوهشی باید بر اساس بیانیه هلسینکی و کدهای ۲۶ گانه اخلاق پژوهشی کشور رعایت و تنظیم شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد ملاحظات اخلاقی به صفحه اصلی نشریه بخش "برای نویسندگان" مراجعه نمایید.
در مطالعات کارآزمایی بالینی ذکر شماره IRCT در انتهای چکیده و بخش روش‌کار الزامی می­‌باشد.
 
شیوه نگارش مقاله
همه مقالات ارسالی می‌بایست در دو فایل (با مشخصات و بدون مشخصات نویسندگان) بر اساس راهنمای زیر تنظیم و ارسال گردند:
الف) صفحه عنوان: این صفحه شامل: نوع مقاله، عنوان (فارسی و انگلیسی)، عنوان مکرر (بین ۶ تا ۸ کلمه)، نام نویسندگان، درجه و رتبه علمی و گروه آموزشی، دانشکده، دانشگاه و یا موسسه تحقیقاتی، تلفن تماس و پست الکترونیک به زبان فارسی و انگلیسی می‌باشد. درج آدرس نویسنده مسئول به طور کامل همراه با ذکر کد پستی، شماره تلفن ثابت، پست الکترونیک و کد ارکید (ORCID) الزامی است. با توجه به سیاست‌های ابلاغی کمیسیون نشریات ارائه کد ارکید (ORCID) برای نویسنده اول و نویسنده مسئول الزامی است. همچنین توصیه می‌شود این کد برای کلیه نویسندگان در هنگام ارسال مقاله ارائه گردد.
ب) چکیده: این بخش باید برگرفته از کل مقاله بوده و بر اساس نوع مقالات برای چکیده فارسی حداکثر بین ۱۵۰ تا ۳۵۰ کلمه بر اساس نوع مقاله باشد (به جدول ۱ در انتهای صفحه مراجعه شود)، که ساختار آن شامل قسمت‌های مقدمه، روش­‌کار، یافته‌ها، نتیجه‌گیری و واژه‌های کلیدی (بین ۳ تا ۵ واژه) می‌­باشد.
ج) چکیده مبسوط انگلیسی: به اطلاع نویسندگان محترم می‌رساند که بر اساس رویکرد جدید نشریه تازه‌های علوم شناختی در راستای لزوم توجه به کیفیت مقالات دریافتی نشریه با هدف نمایه شدن در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی و همچنین افزایش اعتبار نشریه نزد نظام‌های رتبه‌بندی و اعتبار سنجی، مقرر شد که چکیده مبسوط انگلیسی با تاکید بر بخش‌های روش کار و یافته‌ها توسط نویسندگان محترم تهیه  ارسال گردد.
ساختار چکیده مبسوط انگلیسی شامل Introduction (200 تا 250 کلمه)، Methods (300 تا 400 کلمه)، Results (300 تا 400 کلمه)، Conclusion (200 تا 250 کلمه)  Ethical Considerations  (شامل بخش­‌های Compliance with ethical guidelines ،contributions Authors'، Funding، Acknowledgements، Conflicts of interest) است که باید حداقل 1000 و حداکثر ۱5۰۰ کلمه باشد، لازم به ذکر است که حداکثر یک جدول و یا نمودار می‌­تواند در این بخش وجود داشته باشد. بخش ملاحظات اخلاقی، جدول و نمودار شامل کلمات محسوب نمی‌­شود (به جدول ۱ در انتهای صفحه مراجعه شود). ضروری است نگارش چکیده بر اساس نگارش استاندارد انگلیسی باشد و توسط فردی مسلط بر زبان انگلیسی نگاشته شود. در صورت ارسال چکیده مبسوط به فارسی، توسط نشریه به زبان انگلیسی ترجمه خواهد شد و هزینه ترجمه آن بر عهده نویسنده خواهد بود. نمونه مقاله پژوهشی اصیل و چکیده مبسوط انگلیسی را از اینجا دریافت نمایید.
د) مقدمه: مقدمه باید حاوی چکیده‌ای از مطالعات و مشاهدات مرتبط با موضوع پژوهش مورد نظر که در گذشته انجام شده و دستاوردهای کنونی باشد. همچنین مقدمه باید بیان کننده هدف و دلیل انجام پژوهش بوده و طرح مسئله به گونه­‌ای باشد که اهمیت و ضرورت مطالعه به روشنی توضیح دهد. در نهایت لازم است در انتهای آن هدف پژوهش به وضوع بیان شود.
ه) روش ‌­کار: در این بخش باید به نوع مطالعه، زمان و مکان انجام مطالعه، جامعه مورد بررسی، چگونگی انتخاب نمونه و روش نمونه­‌گیری، معیارهای ورود و خروج از مطالعه و همچنین جزئیات ابزار پژوهش، روش­‌کار، نحوه تجزیه‌ و ‌تحلیل داده‌ها و نرم‌افزار آماری مورد استفاده به دقت اشاره شود. در صورتی که بخشی از روش‌کار در مطالعات پیشین مورد استفاده قرار گرفته، باید با ذکر منبع به آن اشاره شود در غیر این‌ صورت جزئیات به طور کامل شرح داده شود. همچنین در این بخش باید به ملاحظات اخلاقی صورت گرفته اشاره شود (آوردن تاییدیه کمیته اخلاق موسسه مربوطه و یا رعایت اصول اخلاقی در کار با حیوانات بر اساس بیانیه هلسینکی و کدهای ۲۶ گانه اخلاق پژوهشی کشور برای کلیه مقالات و کد ثبت در سامانه کارآزمایی بالینی ایران برای مطالعات کارآزمایی بالینی الزامی است).
و) یافته‌­ها: در این بخش یافته‌­ها باید در جداول، نمودارها و تصاویر به صورت خلاصه در متن به روشنی بیان شوند. متن این بخش باید مختصر و واضح باشد و چکیده‌­ای از جداول، نمودارها و تصاویر را بیان کند، از تکرار مطالب ذکر شده در جداول، نمودارها و تصاویر در متن پرهیز گردد. توضیحات این بخش باید با افعال گذشته بیان گردند.
ز) بحث: در این بخش ابتدا باید به دستاوردهای جدید و مهم مطابق با اهداف مطالعه اشاره شود، و سپس به مقایسه یافته‌ها با یافته­‌های پیشین در داخل و خارج پرداخته و تفاوت­‌ها و تشابهات ذکر شوند. همچنین نویسندگان باید به بحث و تبیین یافته­‌های خود بر مبنای مقایسه‌های انجام گرفته بپردازند. در انتها باید به نقاط قوت و ضعف مطالعه، محدودیت‌های مطالعه و پیشنهادات برای مطالعات آتی اشاره شود.
ح) نتیجه­‌گیری: در این بخش باید نتیجه‌گیری نهایی و پیشنهادات کاربردی بر مبنای یافته­‌های مطالعه در یک بند نگارش شود.
ط) ملاحظات اخلاقی: در این بخش باید ملاحظات اخلاقی صورت گرفته مطابق با بخش "ملاحظات اخلاقی" همین راهنما آورده شوند. این بخش در برگیرنده موارد زیر می‌باشد:
1) پیروی از اصول اخلاق در پژوهش: آوردن تاییدیه کمیته اخلاق موسسه مربوطه و یا رعایت اصول اخلاقی در کار با حیوانات بر اساس بیانیه هلسینکی و کدهای ۲۶ گانه خلاق پژوهشی کشور برای کلیه مقالات و کد ثبت در سامانه کارآزمایی بالینی ایران برای مطالعات کارآزمایی بالینی الزامی است.
2) مشارکت نویسندگان: در این بخش لازم است به نوع و میزان مشارکت نویسنده در مطالعه بر اساس شرایط نویسندگی ذکر گردد.
بر اساس مجمع جهانی سردبیران مجلات پزشکی (ICMJE
International Committee of Medical Journal Editors و بر اساس راهنمای ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی تنها اسامی افرادی می‌تواند به عنوان نویسنده ذکر گردد که حائز تمام شرایط نویسندگی باشد.
- کمک قابل توجه در طراحی و تحلیل و تفسیر داده‌ها
- تهیه پیش‌نویس مقاله یا بازبینی و اصلاح آن
- تایید نسخه نهایی جهت انتشار
- پاسخ‌گو بودن نسبت به تمام جنبه‌های پژوهش


3) منابع مالی: منبع تامین‌کننده هزینه‌های پژوهش با ذکر مشخصات آن (کد طرح) در این بخش ذکر می‌گردد.

4) تشکر و قدردانی: در این بخش باید از تمام افراد و یا سازمان‌هایی که به نحوی از طریق مالی، معنوی و یا تکنیکی در انجام مطالعه همکاری نموده‌اند، تشکر و قدردانی گردد. در صورتی که مقاله بر گرفته از پایان‌­نامه و یا طرح پژوهشی مصوب است، شماره ثبت پایان‌نامه یا طرح باید ذکر شود.
5) تعارض منافع: نویسندگان باید هرگونه تعارض احتمالی منافع مثل دریافت وجه در قبال مقاله، یا به دست آوردن موجودی یا سهم در یک سازمان را که ممکن است از طریق انتشار مقاله بدست بیاید و یا از دست برود به‌ صورت مشخص بیان کنند.
ی) منابع: شیوه نگارش منابع در نشریه تازه­‌های علوم شناختی بر اساس الگوی ونکوور (StyleVancouver ) است، بنابراین کلیه منابع در اولین بکارگیری در متن مقاله در داخل پرانتز شماره­‌گذاری شده و در پایان مقاله ردیف می­‌شوند. کلیه منابع بایستی به صورت انگلیسی نوشته شوند، منابعی که فارسی هستند در پایان آن با نوشتن عبارت (Persian) مشخص شوند. اگر تعداد نویسندگان ۶ نفر و یا کمتر باشد، ذکر اسامی همه آنان ضرورت دارد. در صورتی که تعداد نویسندگان بیش از ۶ نفر باشد، نام ۶ نفر اول ذکر گردد و بعد از آن عبارت et al. ذکر شود. نمونه­‌هایی از نگارش منابع به شرح زیر می‌باشد:
 
مقاله:
نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان) حرف اول نام نویسنده (نویسندگان). عنوان مقاله. نام کامل نشریه (ایتالیک). سال انتشار؛ دوره (شماره نشریه): صفحه شروع و خاتمه مقاله.
Aydın PC, Koybasi GP, Sert E, Mete L, Oyekcin DG. Executive functions and memory in autogenous and reactive subtype of obsessive-compulsive disorder patients. Comprehensive Psychiatry. 2014;55(4):904-911.
کتاب:
نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان) حرف اول نام نویسنده (نویسندگان). عنوان کتاب. محل یا شهر نشر کتاب: ناشر؛ سال انتشار. صفحات.
Glanz K, Rimer BK, Viswanath K. Health Behavior and Health Education: Theory, Research and Practice. 4th ed. San Francisco:Jossey-Bass publisher;2008.
فصلی از یک کتاب:
نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان) حرف اول نام نویسنده (نویسندگان). عنوان کتاب. ﻛﻠﻤﻪ :In ﻭ نام خانوادگی ﻭﻳﺮﺍﺳﺘﺎﺭ (ﻭﻳﺮﺍﺳﺘﺎﺭان) حرف اول نام ﻭﻳﺮﺍﺳﺘﺎﺭ (ﻭﻳﺮﺍﺳﺘﺎﺭان)، editors. عنوان کتاب. محل یا شهر نشر کتاب: ناشر؛ سال انتشار. صفحات.
Greenland S. Introduction to regression modeling. In: Rothman KJ, Greenland S, Lash TL, editors. Modern Epidemiology. 3rd ed. Philadelphia:Lippincott Williams & Wilkins;2008. pp. 418-455.
پایان‌نامه:
نام خانوادگی و حرف اول نام نگارنده. عنوان [MS/MA Thesis or PhD Dissertation]. شهر: دانشگاه و دانشکده تاریخ دفاع.
Bashirian S. Application of the theory of planned behavior to predict drug abuse related behaviors among adolescents [PhD Dissertation]. Tehran:Tarbiat Modares University;2011.
مقاله کنفرانس:
نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان) حرف اول نام نویسنده (نویسندگان). عنوان. نام کنفرانس؛ تاریخ برگزاری؛ محل تشکیل کنفرانس؛ نام انتشارات: تاریخ انتشار. شماره صفحه.
Kimyar J, Shibasaki H. Recent advances in clinical neurophysiology. Proceeding of 10th International Congress of EMG and Clinical Neurophysiology; 1995 October 15-19; Kyoto, Japan; Amsterdam:Elsevier;1996.
منابع اینترنتی:
نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان) حرف اول نام نویسنده (نویسندگان). عنوان وب سایت؛ تاریخ اولین انتشار [تاریخ آخرین بروزرسانی]. آدرس اینترنتی
Chan M. Progress in public health during the previous decade and major challenges ahead. WHO Web Site; 2014 [updated 18 January, 2014; cited 10 January, 2014]. http://www.who.int/dg/speeches/2014/executive_board_126_201100118/en/index.html.
مقالات در نوبت چاپ:
نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان) حرف اول نام نویسنده (نویسندگان). عنوان مقاله. نام کامل نشریه. In press.
Leshner AL. Molecular mechanisms of cocaine addiction. The New England Journal of Medicine. In press.
 
نکته: به هنگام نوشتن منابع به نشانه‌­ها (نقطه، ویرگول و ...) و نیز به وجود یا عدم وجود فاصله دقت شود.
 
مشخصات مقاله قابل قبول
۱) مقاله پژوهشی اصیل (Original Research Article): این مقالات باید شامل: صفحه عنوان، چکیده فارسی (حداکثر ۲۵۰ کلمه) و چکیده مبسوط انگلیسی (حداقل 10۰۰ و حداکثر ۱5۰۰ کلمه)، مقدمه، روش­‌کار، یافته‌ها، بحث، نتیجه‌­گیری، تشکر و قدردانی، ملاحظات اخلاقی، تعارض منافع، منابع و ضمائم (جداول، نمودارها و تصاویر) باشد. حجم متن نباید بیشتر از ۳۵۰۰ کلمه برای مقالات برگرفته از مطالعات کمی و ۵۰۰۰ کلمه برای مقالات برگرفته از مطالعات کیفی باشد. منابع مقالات پژوهشی، حداکثر ۳۵ منبع بوده و در آن حداکثر از ۶ جدول، نمودار یا تصویر استفاده گردد. نمونه مقاله پژوهشی اصیل و چکیده مبسوط انگلیسی را از اینجا دریافت نمایید.
۲) مقاله مروری (Review Article): یک مقاله مروری باید شامل چکیده فارسی (حداکثر ۳۰۰ کلمه) و چکیده مبسوط انگلیسی (حداقل 10۰۰ و حداکثر ۱5۰۰ کلمه)، مقدمه، روش پژوهش، سر تیترهای اولیه و ثانویه، بحث، نتیجه‌گیری، تشکر و قدردانی، ملاحظات اخلاقی، تعارض منافع، منابع و ضمائم (جداول، نمودارها و تصاویر) باشد. مقاله مروری تنها از اشخاص صاحب نظر و پژوهشگران مجرب که دارای تألیفات متعدد در زمینه تخصصی مربوطه باشند، بنا به تشخیص سردبیر در هر شماره حداکثر یک مورد چاپ می‌گردد. مقاله مروری حداکثر دارای ۷۰ منبع بوده که می‌­بایست حداقل ۳ منبع آن مربوط به مقالات قبلی نویسندگان در این زمینه باشد. حداکثر حجم متن مقاله مروری ۵۰۰۰ کلمه می‌باشد. در این مقالات حداکثر باید از ۶ جدول، نمودار یا تصویر استفاده گردد.
۳) مقاله مروری نظام­‌مند (Systematic Review Article): این نوع مقالات می‌توانند به صورت متاآنالیز، متاسنتز یا بدون تحلیل آماری باشند. این مقالات دارای اجزاء مقالات پژوهشی اصیل شامل: صفحه عنوان (که نوع مرور در آن مشخص شده باشد)، چکیده فارسی (حداکثر ۳۰۰ کلمه) و چکیده مبسوط انگلیسی (حداقل 10۰۰ و حداکثر ۱5۰۰ کلمه)، مقدمه، روش­‌کار (که باید در برگیرنده قسمت‌های زیر باشد: بیان هدف/ اهداف مرور)، طراحی مطالعه (شامل تعیین نوع مرور، توصیف طراحی و رو‌‌‌ش­‌های بکار رفته مانند متاآنالیز باید مراحل و گام­‌های بکار گرفته شده، توصیف شود)، روش­‌های جستجو: شامل (پایگاه‌­های اطلاعاتی جستجو شده، استراتژی جستجو، معیارهای ورود و خروج، کلمات کلیدی، زبان مقالات مورد بررسی، ذکر بازه تاریخی مطالعات جستجو شده)، ارزیابی کیفیت: شامل توصیف روش‌های مورد استفاده و دلایل انتخاب و یا خروج مطالعات، معیارهای ممیزی، شیوه خلاصه­‌سازی داده‌ها: شامل خلاصه کردن مطالعات انتخابی در مرور و مطالعات خارج شده (در قالب شکل یا جدول)، سنتز: این قسمت شامل توصیف فرآیندهای بکار رفته برای سنتز یافته‌ها است. یافته‌ها: (که باید با استفاده از سر تیترهای مناسب گزارش شده و توصیف مفهومی یا نظری مفاهیم یافته شده در متون ارائه گردد). بحث: لازم است بحث با نقاط قوت و ضعف شواهد ارائه شده آغاز گردد و در ادامه ترسیم کاربرد عملی و نظری یافته‌های بدست آمده در مرور سیستماتیک توضیح داده شود)، نتیجه­‌گیری، تشکر و قدردانی، ملاحظات اخلاقی، تعارض منافع، منابع و ضمائم (جداول، نمودارها و تصاویر) است. حجم متن نباید بیشتر از ۵۰۰۰ کلمه باشد. منابع مقالات پژوهشی، حداکثر ۷۰ منبع بوده و در آن حداکثر از ۶ جدول، نمودار یا تصویر استفاده گردد.
۴گزارش موردی (ReportCase ): تنها با نظر سردبیر در هر شماره حداکثر یک مورد چاپ می‌گردد و شامل موارد استثنایی دارای جنبه‌های آموزشی و تحقیقاتی است. ساختار این مقاله شامل: چکیده فارسی (حداکثر ۱۵۰ کلمه) و چکیده مبسوط انگلیسی (حداقل ۳۰۰ و حداکثر ۵۰۰ کلمه)، مقدمه (شامل زمینه، اهمیت و دلیل نادر بودن مورد گزارش با ذکر آمارهای گزارش شده قبلی می­‌باشد)، معرفی مورد (شامل شرح حال بیمار، یافته‌­های بالینی و پاراکلینیک تا حدی که هدف از نوشتن مقاله (معرفی بیماری) است)، بحث (اهمیت یافته­‌های مورد کنونی با آن چه در بررسی‌­های مشابه دیگر گزارش شده است، مقایسه شود و از آن نتیجه­‌گیری لازم به عمل آید)، نتیجه­‌گیری (شامل نتیجه‌­گیری نهایی، توصیه و پیشنهاد مربوط به مورد می­‌باشد)، تشکر و قدردانی، ملاحظات اخلاقی، تعارض منافع، منابع و ضمائم (جداول، نمودارها و تصاویر) است. می­‌باشد. در این مقالات باید توجه داشت که قبل از نگارش باید فرم رضایتنامه از بیمار گرفته شود و باید از هرگونه اطلاعاتی که ممکن است هویت بیمار را افشا کند، اجتناب گردد. حجم مقاله باید کمتر از ۲۰۰۰ کلمه و حداکثر دارای ۱۵ منبع و ۱ جدول، نمودار یا تصویر باشد.
۵) نامه به سردبیر (Letter to Editor): این مقالات با هدف نقد مقالات قبلی، نقد یا مرور کتاب­‌ها، نقد و تحلیل یا گزارش هرگونه موضوع مرتبط با آموزش و گرده‌همایی­‌های آموزشی، شرح و بسط یک ایده و یا باز نمودن یک موضوع پیچیده است. این مقالات معمولا، جدول و نمودار نداشته (در صورت لزوم حداکثر ۱ جدول) اما دارای چکیده فارسی (حداکثر ۱۵۰ کلمه) و چکیده مبسوط انگلیسی (حداقل ۲۰۰ و حداکثر ۳۰۰ کلمه) است. بیش از ۵ منبع ندارند. حجم مقاله حداکثر ۱۰۰۰ کلمه باشد.
 
فرایند بررسی مقاله
مرحله اول: پس از بارگزاری مقاله توسط نویسنده مسئول مقاله توسط کارشناس نشریه مورد بررسی اولیه از نظر ساختار نگارشی قرار خواهد گرفت. اگر نویسندگان تمام نکات مربوط به نگارش مقاله مطابق با راهنمای نویسندگان نشریه را رعایت کرده باشند، مقاله در فرآیند بررسی قرار خواهد گرفت در غیر این صورت مقاله جهت انجام اصلاحات و ارسال مجدد به نویسنده مسئول برگشت داده می‌­شود (مدت زمان این مرحله ۳ روز کاری است).
مرحله دوم: پس از تایید کارشناس مقاله برای سردبیر و شورای دبیران جهت بررسی و تصمیم‌­گیری اولیه ارسال خواهد شد. اگر مقاله در این شورا مورد تایید قرار گیرد، مقاله توسط دبیر بخش مربوط برای حداقل ۳ داور ارسال می‌گردد. در صورتی که مقاله در این شورا مورد تایید قرار نگیرد، رد شده تلقی شده و مقاله بایگانی خواهد شد (مدت زمان این مرحله ۷ روز کاری است).
مرحله سوم: پس از تایید شورا در خصوص ارزیابی علمی مقاله، کارشناس مقاله را برای حداقل 3 داور با نظر دبیر بخش مربوطه ارسال خواهد کرد. پس از دریافت پاسخ داوران، نظرات داوران توسط سردبیر و دبیر بخش مربوطه بررسی و طبق نظرات ایشان نسبت به چاپ، نیاز به اصلاحات اساسی و جزئی یا عدم پذیرش مقاله اقدام می‌شود. در صورتی که مقاله نیاز به اصلاحات داشته باشد در اسرع وقت به نویسندگان بازگشت داده می‌­شود تا پس از انجام اصلاحات مجددا برای داوری نهایی ارسال گردد. همچنین در صورت رد، مقاله بایگانی و به نویسنده مسئول اطلاع داده خواهد شد (مدت زمان این مرحله ۲ ماه کاری است).
مرحله چهارم: در این مرحله مقالات پذیرفته شده مراحل انتشار را طی خواهند کرد (مدت زمان این مرحله 1/5 ماه کاری است).
 
تایید نهایی           
به ‌منظور جلوگیری از بروز هر گونه اشتباه، قبل از چاپ نهایی یک نسخه از مقاله به نویسنده مسئول ارسال می‌شود، اشتباهات احتمالی باید ظرف 72 ساعت اصلاح شده و مقاله جهت چاپ به دفتر نشریه ارسال گردد.
 
هزینه چاپ 
هزینه انتشار مقالات در فصلنامه تازه‌­های علوم شناختی از بهار سال ۱403 20/۰۰۰/۰۰۰ ریال (دو میلیون تومان) است. این مبلغ جهت داوری، پذیرش، ویراستاری نهائی و انتشار مقاله قابل پرداخت می‌باشد.

توجه: بنا به سیاست‌های نشریه از دریافت مقالات نویسندگان کشورهای فارسی زبان همسایه استقبال می‌شود و برای این گروه از نویسندگان محترم به میزان 50% تخفیف در تمام مبالغ فوق در نظر گرفته شده است.


                                                         جدول ۱. حداکثر کلمات مجاز برای نگارش بر حسب مقالات
نوع مقاله مقاله پژوهشی اصیل (کمی) مقاله پژوهشی اصیل
 (کیفی)
مروری گزارش مورد نامه به سردبیر
بخش
کل مقاله ۳۵۰۰ ۵۰۰۰ ۵۰۰۰ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰
چکیده فارسی ۲۵۰ ۲۵۰ ۳۰۰ ۱۵۰ ۱۵۰
چکیده مبسوط انگلیسی 1000 تا ۱5۰۰ 1000 تا ۱5۰۰ 10۰۰ تا ۱5۰۰ ۳۰۰ تا ۵۰۰ ۲۰۰ تا ۳۰۰
منابع ۳۵ ۳۵ ۷۰ ۱۵ ۵
جدول، نمودار و شکل ۶ ۶ ۶ ۱ ۱

تعداد کل کلمات مقاله شامل: صفحه عنوان، چکیده فارسی، متن اصلی و جداول است. 
ضمناً
به ازای هر نمودار یا شکل، تعداد ۲۵۰ کلمه محاسبه و از تعداد کلمات تعیین شده برای مقاله کسر خواهد شد. بدیهی است که نویسندگان باید در محاسبه کل کلمات مقاله خود به این امر توجه نمایند.
در مواردی بنا به درخواست نویسندگان امکان افزایش تعداد کلمات (حداکثر ۱۰۰۰) کلمه به سقف‌های تعیین شده وجود خواهد داشت که به ازای هر ۵۰۰ کلمه مبلغ 200 هزار تومان به حساب مجله باید واریز گردد. 


حق تکثیر مطالب مجله
فصلنامه تازه­‌های علوم شناختی حق پذیرش یا رد، اصلاح، ویرایش یا خلاصه کردن کلیه مقالات را برای خود محفوظ می­‌دارد.
چاپ و انتشار مطالب مندرج در این مجله به شرط ذکر منبع "نشریه تازه‌­های علوم شناختی" بلامانع است.

خبرنامه
برای دریافت آخرین نسخه منتشر شده نشریه از طریق لینک خبرنامه اقدام دهید. CAPTCHA
دفعات مشاهده: 21089 بار   |   دفعات چاپ: 1120 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb