دوره 14، شماره 4 - ( زمستان 1391 )                   جلد 14 شماره 4 صفحات 1-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Keshvari F, Pouretemad H R, Ekhtiari H. The Effect of Gender on Dorsolateral Prefrontal Cortex Transcranial DC Stimulation-Induced Disruption of Moral Judgment. Advances in Cognitive Sciences. 2013; 14 (4) :1-12
URL: http://icssjournal.ir/article-1-509-fa.html
کشوری فاطمه، پوراعتماد حمیدرضا، اختیاری حامد. اثرجنسیت بر اخلال درقضاوت اخلاقی با تحریک الکتریکی مستقیم ازروی جمجمه قشر پیش پیشانی پشتی-جانبی. تازه های علوم شناختی. 1391; 14 (4) :1-12

URL: http://icssjournal.ir/article-1-509-fa.html


1- کارشناس ارشد روان شناسی عمومی، گروه روان شناسی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.
2- دانشیار گروه روان شناسی، دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشکدۀ علوم شناختی، تهران، ایران.
3- پژوهشکدۀ علوم شناختی، تهران، ایران.
چکیده:   (1968 مشاهده)
هدف: مطالعات عصب شناختی در زمینۀ مکانیزم های زیربنایی قضاوت اخلاقی رو به رشد نهاده است. شواهد نشان گر آن است که نواحی مختلفی مانند قشر پیش-پیشانی شکمی-میانی، قشر پیش پیشانی میانی و قشر پیش پیشانی پشتی- جانبی مخ (DLPFC) راست در قضاوت اخلاقی درگیر بوده و نقشی مهمی در انتخاب های سودگرایانه/غیرسودگرایانه ایفا می کنند. در پژوهش حاضر تأثیر تحریک الکتریکی مستقیم از روی جمجمه (tDCS) بر ناحیۀ (DLPFC) در قضاوت اخلاقی سودگرایانه با معماهای اخلاقی شخصی (دشوار/آسان) و غیرشخصی بررسی شده است.
روش: در این پژوهش، دو گروه دانشجو ) ۶۰ نفر، ۳۰ زن( از طریق مداخله های آند راست/کاتد چپ و آند چپ/کاتد راست بررسی شدند. افراد در دو مرحلۀ شم و تحریک (tDCS) به دو سری تکلیف قضاوت اخلاقی همتا شده پاسخ دادند.
یافته ها: نتایج تحلیل واریانس با اندازه گیری های تکراری نشان داد که تعامل سه متغیر جنس×معما×مداخله معنادار است(F)۶۱۱/۶۹۹ ،۲/۰۸۴)=۴/۳۴۶ P=۰/۰۱۴) به عبارتی، اثر دو مداخلۀ آند راست/کاتد چپ  DLPFC و کاتد راست/آند چپ DLPFC بر قضاوت زنان و مردان در معماهای اخلاقی متفاوت بود. در این پژوهش نوع مداخله به تنهایی تفاوت معناداری در قضاوت اخلاقی ایجاد نکرد.
نتیجه گیری: این پژوهش در جهت گسترش یافته های پیشین تحریک مغزی نشان داد که تحریک مغزی زنان بیش از مردان در میزان سودگرایی اخلاقی تغییر به وجود می آورد؛ یعنی ناحیۀ DLPFC به طور متفاوتی سودگرایی اخلاقی زنان و مردان را کنترل می کند. تفاوت های کنشی در نواحی مغزی بین دو جنس شامل قضاوت اخلاقی نیز می شود. همچنین به نظر می رسد که کنش ناحیۀ قشر پیش پیشانی راست در قضاوت اخلاقی تنها به کنترل شناختی محدود نبوده و با اثرگذاری تحریک این ناحیه بر معماهای اخلاقی با تعارض بالا، به یک پارچه سازی هیجان های ناشی از بافت اطلاعات نیز مربوط است.
متن کامل [PDF 722 kb]   (789 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1391/6/1 | پذیرش: 1391/8/1 | انتشار: 1391/10/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تازه های علوم شناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Advances in Cognitive Science

Designed & Developed by : Yektaweb