دوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1395 )                   جلد 18 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران.
2- گروه زبان شناسی رایانه ای، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فن آوری، شیراز، ایران.
چکیده:   (2619 مشاهده)
هدف: اختلالات زبانی از نقایص شناختی بیماران اسکیزوفرنیاو از ویژگی­ های تشخیصی این بیماری به شمار می­رود. در این مطالعه، با هدف بررسی پردازش واژگانی-معنایی، به عنوان یکی از توانایی­ های زبانی نیمکره­ی راست مغز، عملکرد بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا با افراد سالم مقایسه شد.
روش: در پژوهش پیشِ­رو،۱۲۰ آزمودنی(۶۰ بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا و ۶۰ فرد سالم) شرکت داشتند که بر اساس سن، جنس و میزان تحصیلات همگن­ شده بودند. آزمون مورد استفاده در این پژوهش، آزمون واژگانی-معنایی شامل ۱۱ اسم از حوزه‌ها‌ی معنایی مختلف بودکه برای هر واژه ،علاوه بر تصویر واژه ­ی هدف، تصویر پنج واژه­ی مرتبط نیز ارائه شده بود (دو واژه­ی هم پایه­ ی معنایی، یک عملکرد مربوط به واژه ­ی هدف، یک واژه ­ی هم­پایه ­ی آوایی و یک واژه­ی هم‌پایه ­ی بصری) که آزمودنی می­بایست پس از شنیدن واژه­ ی هدف، به تصویر مربوط به آن اشاره کند. پاسخ ­ها با نرم­ افزار SPSSتجزیه و تحلیل شدند.
یافته ­ها: نتایج آزمون تی­م ستقل نشان داد که بین بیماران اسکیزوفرن و افراد سالم در پردازش واژگانی-معنایی تفاوت معنادار وجود دارد. از میان متغیرهای دموگرافیک، متغیر جنسیت و میزان تحصیلات، تفاوت معناداری بین بیماران و افراد سالم به وجود نیاورد، اما براساس آزمون آماری تحلیل واریانس دو طرفه، متغیر سن به ایجاد تفاوت معنادار میان بیماران و افراد سالم منجر شد.
نتیجه­ گیری:بنابر نتایج این مطالعه، بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا در پردازش واژگانی-معنایی دچار اختلال هستند که این با نتایج مطالعاتی که بیان می­دارند بیماران اسکیزوفرن اختلال واژگانی-معنایی دارند، هم­­سوست. 
متن کامل [PDF 748 kb]   (674 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/2/6 | پذیرش: 1395/12/6 | انتشار: 1396/4/6

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.