دوره 10، شماره 2 - ( تابستان 1387 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 68-61 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه علوم جانوری، دانشکده علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران.
2- گروه زیستشناسی، دانشکده علوم، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
3- گروه فارماکولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1996 مشاهده)
هدف: در پژوهش حاضر، اثر تزریق درون هیپوکامپی هیستامین به صورت دو طرفه بر رفتارهای شبه اضطرابی در موش های صحرایی حساس شده به مورفین بررسی شد.
روش: ابتدا با تزریق مورفین به مدت سه روز و سپس دوره پنج روزه بدون دارو حساسیت ایجاد شد، و سپس با استفاده از ماز به علاوه ای شکل (
+) حیوانات آزمایش شدند.
یافته ها: تزریق درون هیپوکامپی هیستامین درصد زمان طی شده در بازوی باز و تعداد ورود به بازوی باز را کاهش داد، اما بر فعالیت حرکتی تاثیری نداشت که این اثر اضطراب زایی هیستامین را نشان می دهد. اما تزریق هیستامین در حیوان حساس شده به مورفین، در مقایسه با گروه هایی که سالین دریافت کرده بودند، درصد زمان طی شده در بازوی باز و تعداد ورود به بازوی باز را افزایش داد که نشان دهنده کاهش اضطراب حیوان حساس شده است.
نتیجه گیری: تزریق دو طرفه هیستامین در ناحیه هیپوکامپ شکمی، اثر اضطراب زایی بر جای می گذارد که این اضطراب ناشی از تزریق هیستامین در موش های حساس شده با مورفین کاهش می یابد. نالوکسان آثار مورفین را بر اضطراب زدایی آنتاگونیزه می کند.
متن کامل [PDF 633 kb]   (608 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1386/11/24 | پذیرش: 1387/2/1 | انتشار: 1387/4/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.