دوره 10، شماره 2 - ( تابستان 1387 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 8-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شهیدبهشتی، تهران، ایران.
2- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران.
3- کارشناس ارشد روانشناسی
4- کارشناس علوم تربیتی
چکیده:   (2201 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر به بررسی این فرضیه پرداخته است که فراشناخت ها یکی از عوامل آسیب پذیری در اختلالات روانشناختی هستند. به نظر می رسد که بیماران دچار اسکیزوفرنیا و بیماران دچار اختلال اضطرابی، در مقایسه با گروه غیربیمار، در مقیاس های نقایص فراشناخت نمرات بالاتری کسب می کنند. 
روش: پژوهش حاضر یک مطالعه تحلیلی- مقایسه ای بود که به صورت مقطعی انجام شد. دو گروه بیماران شرکت کننده در این مطالعه از بین بیماران بستری در مرکز روانپزشکی، و مراجعه کنندگان به کلینیک روانپزشکی و روان درمانی انتخاب شده، که به وسیله روانپزشکان و روانشناسان بالینی بر اساس ملاک های (
DSM-IV-TR( تشخیص اسکیزوفرنیا (n=۳۲) و اختلالات اضطرابی (فوبی اجتماعی (n=۲۶) و وسواس فکری- عملی ((n=۲۸) دریافت کرده بودند. به منظور افزایش اعتبار تشخیص ها، با این بیماران بر اساس (DSM-IV( مصاحبه تشخیصی شد و سپس همراه با گروه غیربیمار (n=۳۰) به وسیله پرسشنامه فراشناخت ها مورد ارزیابی قرار گرفتند.
یافته ها: بیماران دچار اسکیزوفرنیا در مقایسه با سایر گروه ها، سطوح بالاتری از باورهای فراشناختی ناسازگارانه را نشان دادند. گروه بیماران دچار اختلال اضطرابی در مقایسه با گروه بیماران اسکیزوفرنیا نمرات پایین تر و در مقایسه با گروه غیربیمار نمرات بالاتری گرفتند. همچنین، گروه غیربیمار در مقایسه با گروه بیماران، باورهای فراشناختی سالم تر و سازگارانه تری نشان داد.
نتیجه گیری: باورهای فراشناختی از عوامل آسیب پذیری معمول در طیف اختلالات روانشناختی، به ویژه اختلالات روانپریشی هستند.
متن کامل [PDF 306 kb]   (1296 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1386/12/3 | پذیرش: 1387/2/1 | انتشار: 1387/4/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.