دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1386 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 59-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روان پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
2- مرکز مشاوره دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (3483 مشاهده)
هدف: اختلال وسواس فکری - عملی (OSD) یکی از اختلالات شایع روان پزشکی است که گاه از کودکی و نوجوانی شروع می شود. مطالعات همه گیرشناسی، میزان شیوع علایم وسواس (وسواس غیر بالینی) را در جمعیت نوجوانان بالا گزارش کرده اند. هدف این مطالعه تعیین شیوع علایم وسواس در نوجوانان و میزان هم ابتلایی آن با سایر علایم روان پزشکی بود. 
روش: مطالعه حاضر از نوع مقطعی - توصیفی بود. در این مطالعه ۹۰۹ دانش آموز نوجوان (دختر و پسر) دبیرستانی و پیش دانشگاهی به طور تصادفی از شهرستان های میبد و اردکان انتخاب شدند و به وسیله پرسشنامه های وسواس فکری - عملی مادزلی (MOCI)
، چک لیست علایم ۹۰ سوالی (SCL_۹۰R) و پرسشنامه جمعیت شناختی مورد ارزیابی قرار گرفتند. در مرحله اول کل نمونه، پرسشنامه های (MOCI) و (SCL_۹۰R) را تکمیل نمودند و در مرحله دوم، نمرات (SCL-۹۰R) افرادی که نمره آزمون مادزلی آنها بیشتر از ۱۵ بود، بررسی شد. 
یافته ها: شیوع علایم وسواس در جمعیت نوجوانان مورد مطالعه ۱۱/۲ درصد بود. بالاترین میزان هم ابتلایی علایم وسواس، با اختلال «افسردگی» و «اضطراب» به دست آمد و در عین حال پیش بینی کننده های مفید برای (OCD)
، مقادیر «پرخاشگری»، «هراس» و «شکایات جسمانی» بودند. در بررسی عوامل خطر مرتبط با وسواس، میان رتبه تولد، تحصیلات والدین، درآمد خانواده، سن و جنس با علایم وسواس ارتباط معنی داری به دست نیامد. 
نتیجه گیری: یافته های اخیر در زمینه شیوع گسترده علایم وسواس فکری - عملی در جمعیت غیر بالینی، می تواند علایم وسواس را به عنوان یک پدیده طبیعی در نوجوانان تلقی نماید و در عرصه مباحث نظری این اختلال دستاورد جدیدی به ارمغان آورد
.
متن کامل [PDF 461 kb]   (4150 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1386/4/11 | پذیرش: 1386/7/26 | انتشار: 1386/10/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.