دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1384 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 50-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی کاشان،کاشان، ایران.
2- گروه روانپزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
3- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،تهران،ایران.
چکیده:   (2064 مشاهده)
هدف: این مطالعه با هدف مقایسه همبودی اختلال وسواسی- اجباری در کودکان و نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به اختلال دوقطبی نوع یک صورت گرفت.
روش: در این پژوهش تعداد ۱۰۰ نفر (۵۰ نفر کودک و نوجوان، ۵۰ نفر بزرگسال) مبتلا به اختلال دوقطبی نوع I و بستری در بیمارستان به روش نمونه‌گیری آسان انتخاب شدند. تشخیص اختلال دوقطبی بر پایه پرسشنامه‌های K-SADS) ((اطفال) و (SCID) (بزرگسالان) در نظر گرفته شد. همبودی و فنومنولوژی اختلال وسواسی- اجباری به‌صورت مادام‌العمر و با استفاده از چک‌لیست
 (DSM-IV) و پرسشنامه‌های ییل- براون کودکان و بزرگسالان ارزیابی گردید.
یافته‌ها: میزان همبودی اختلال وسواس- اجبار در کودکان و نوجوانان ۵۲% و در بزرگسالان ۲۸% بود و اختلاف معنی‌داری بین دو گروه وجود داشت. مقایسه فنومنولوژی وسواس- اجبار در دو گروه نشان داد تنها در گروه وسواس‌های مذهبی، جنسی، پرخاشگری و سوماتیک و اجبارهای چک‌کردن تفاوت معنی‌داری بین دو گروه وجود دارد (۲۲% کودکان در مقابل ۶% بزرگسالان).
نتیجه‌گیری: میزان بالای همبودی اختلال وسواسی- اجباری در بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی نوع I خصوصاً کودکان و نوجوانان در تأیید مطالعات پیشین است. میزان بالاتر اختلال وسواسی- اجباری در گروه کودکان و نوجوانان می‌تواند مطرح‌کننده زیرگروه بالینی خاصی از اختلال دوقطبی باشد که نیازمند برنامه درمانی متفاوتی است. 
متن کامل [PDF 263 kb]   (1143 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1384/5/23 | پذیرش: 1384/8/1 | انتشار: 1384/10/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.