XML English Abstract Print


1- دانشگاه علامه طباطبائی
2- دانشگاه آزاد برلین
چکیده:   (157 مشاهده)
مقدمه: نوای گفتار ابزارِ انتقال اطلاعات زبانی و عاطفی است که بدون آن‌ها‌ ارتباط کلامیِ مؤثر امکان‌پذیر نیست. نگاشتۀ حاضر می‌کوشد با مرور پژوهش‌های انجام‌شده درزمینۀ نوای عاطفی با به‌کارگیری تکنیک‌های تصویربرداری عصبی و ثبت سیگنال‌های مغزی وابسته به رویداد مشخص کند هنگام پردازش نوای عاطفی کدام مناطق مغز فعال هستند و سازوکار درک نوای عاطفی چگونه است.
روش: برای دستیابی به این هدف، مطالعاتی که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۱ در پایگاه‌های اطلاعاتی معتبر پاب‌مِد و گوگل‌اسکالر منتشر شده‌ بودند و پرپایۀ دو تکنیک نام برده و نیز با استفاده از جملات به عنوان محرک، آزمودنی‌های سالم را بررسی کرده بودند، انتخاب و به‌صورت نظام‌مند مرور شدند. در بخش دوم این نوشتار برای نخستین بار به زبان فارسی مراحل طراحی، ساخت و رواسازی «پایگاه‌دادۀ گفتارِ عاطفی زبان فارسی (Persian ESD)» شرح داده شده است
یافته‌ها: فعالیت مغز هنگام پردازش نوای گفتار به منطقه‌ای خاص در نیمکرۀ راست مغز محدود نمی‌شود. بلکه در نواحی مشخصی فعالیت همزمان دو نیمکره مشاهده می‌گردد. پردازش نوای گفتار زبان‌شناختی و عاطفی سازوکارهای متفاوتی دارند.
نتایج: سازوکار عصبی مغز در هنگام پردازش نوای گفتار به عواملی مانند درجۀ دشواری تکلیف آزمایش، کیفیت محرک‌ها و چگونگی طراحی و اجرای آزمایش بستگی دارد. دسترسی به ابزارهای پژوهشی رواسازی شده برای ارزیابی نوای گفتار از ملزومات مطالعۀ عصب‌شناختی  گفتار‌ عاطفی‌ است.


 
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: فلسفه ذهن و زبان شناسی شناختی
دریافت: 1402/8/18 | پذیرش: 1403/3/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

Designed & Developed by : Yektaweb