دوره 25، شماره 2 - ( تابستان 1402 )                   جلد 25 شماره 2 صفحات 29-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.ATU.REC.1401.064


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی (ره)، تهران، ایران
2- استاد گروه روان‌شناسی تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی (ره)، تهران، ایران
3- دانشیار گروه روان‌شناسی تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی (ره)، تهران، ایران
چکیده:   (507 مشاهده)
مقدمه: حل مسئله اجتماعی از جمله مهارت‌های ضروری در عصر حاضر است و به مثابه عالی‌ترین شکل یادگیری به شمار می‌رود. از این رو شناسایی الگوی حل ‌مسئله اجتماعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بر این اساس، هدف از پژوهش حاضر ارائه الگوی حل ‌مسئله اجتماعی در داستان‌های کلیله و دمنه بود.
روش کار: پژوهش حاضر به لحاظ هدف در حوزه پژوهش‌های بنیادی و به لحاظ ماهیت و روش گردآوری داده، کیفی مبتنی بر تئوری داده­بنیاد بود. جامعه آماری شامل کتاب کلیله و دمنه بود که با توجه به ماهیت موضوع کتاب، داستان‌ها به عنوان نمونه انتخاب شد. در گام نخست، با توجه به متن داستان‌ها کدگذاری باز انجام شد. سپس بر اساس شباهت‌ها و تفاوت‌ها و بازخوانی کدهای باز، این کدها در کدهای محوری دسته‌بندی شد و در نهایت با ترکیب کدهای محوری، مولفه‌های اصلی حل ‌مسئله اجتماعی شناسایی شد.
یافته‌ها: یافتههای این پژوهش نشان داد که الگوی حل ‌مسئله اجتماعی مبتنی بر فرهنگ بومی مشتمل بر 6 مقوله اصلی و 21 مقوله فرعی بود که عبارتند از:  نگرش به مسئله، شیوههای رفتاری در برخورد با مسئله، تفکر و تصمیمگیری، هیجانات و مدیریت آن، تعامل بین فردی و مشورت کردن به عنوان بود.
نتیجه‌گیری: در مجموع، به سبب ابعاد گسترده و جامعیت تعریف حل ‌مسئله اجتماعی به پژوهشگران پیشنهاد می‌شود که در جهت ساخت بسته‌های آموزش مهارت‌ حل ‌مسئله اجتماعی بر ابعاد مفاهیم آن که در این مطالعه شناسایی شد، تمرکز کنند.

 
متن کامل [PDF 1033 kb]   (166 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی شناختی
دریافت: 1401/12/29 | پذیرش: 1402/3/18 | انتشار: 1402/6/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.