دوره 24، شماره 1 - ( بهار 1401 )                   جلد 24 شماره 1 صفحات 159-147 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- واحدتهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- گروه روانشناسی، واحدتهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (624 مشاهده)
مقدمه: بیماری عروق کرونر قلبی با ماهیت ناتوان­‌کنندۀ خود، پاره‌­ای از محدودیت‌­ها را در زندگی فرد به وجود می‌آورد. پژوهش حاضر، با هدف اثربخشی برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن­‌آگاهی بر اضطراب و فشار خون بیماران مبتلا به بیماری  قلبی_عروقی انجام شد.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع نیمه­‌تجربی پیش­‌آزمون_پس­‌آزمون با گروه کنترل و پیگیری 3 ماهه بود. تعداد 56 نفر از بیماران عروق کرونر قلبی از میان بیماران مراجعه­‌کننده به پلی‌­کلینیک تخصصی حضرت فاطمه (س) شهرستان ارومیه در ماه­‌های شهریور ماه تا آذر ماه ۱۳۹9 انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل گمارده شدند. گروه آزمایش برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن­‌آگاهی را طی 8 جلسه 120 دقیقه‌­ای یک بار در هفته دریافت نمودند. گروه گواه مداخله­‌ای دریافت نکردند. داده‌­ها از طریق پرسشنامه اضطراب آشکار و پنهان (Spielberger، 1970) جمع‌­آوری شدند و با استفاده از آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌­گیری مکرر در نرم­‌افزار SPSS-24 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج حاصل از تحلیل داده‌­ها نشان داد که برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن­‌آگاهی بر اضطراب پنهان (001/0P<)، اضطراب آشکار (001/0P<) و فشار خون (001/0P<) تاثیر داشته است و منجر به کاهش معنادار اضطراب آشکار، اضطراب پنهان و فشار خون در بیماران عروق کرونری قلب شده است.  
نتیجه‌گیری: با توجه به تاثیر درمان کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌­آگاهی بر کاهش اضطراب پنهان و آشکار و فشار خون بیماران مبتلا به بیماری­‌های قلبی_عروقی پیشنهاد می­‌شود اصول این درمان طی کارگاه‌­های تخصصی به مشاوران و روان­شناسان مراکز درمانی و بیمارستانی آموزش داده شود.
متن کامل [PDF 883 kb]   (171 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب شناختی
دریافت: 1400/11/2 | پذیرش: 1400/12/23 | انتشار: 1401/2/20

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.